Od września zmiany w zasadach 800 plus. Wchodzą w życie od roku szkolnego 2025/26

Od września br. pojawi się dodatkowy warunek przyznawania 800 plus. Nowe zasady będą obowiązywały od początku roku szkolnego 2025/2026. Środki finansowe z programu 800 plus mają trafiać do rodzin, z których dzieci uczęszczają do polskich placówek edukacyjnych.

800 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi, wypłacane z budżetu państwa. Jest ono bardzo ważną składową do domowego budżetu. Dotychczas wsparcie przysługuje wszystkim (maluchom) niepełnoletnim dzieciom bez żądnego wyjątku. Nie ma też od kryterium dochodowego, ani obowiązku pracy rodzica. Za trzy tygodnie grupa beneficjentów świadczenia zostanie ograniczona.

Od 1 września br. aby otrzymać 800 plus na kolejny okres świadczenia dziecko będzie musiało spełnić również jeden z poniższych obowiązków:

  • obowiązek szkolny,
  • obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązek nauki w placówce należącej do polskiego systemu edukacji.
  • dzieci za małe na realizację obowiązku nauki (szkolnego) oraz uczniowie rozpoczynający w danym roku szkolnym klasę maturalną są zwolnieni z powyższego obowiązku.

Kiedy konkretnie wchodzi nowe rozwiązanie w życie? Ze względu, że „800 plus” na obecny okres świadczeniowy już przyznano, a ustawa nie działa wstecz – nowe zasady będą obowiązywały od początku roku szkolnego 2025/2026. Ten okres świadczeniowy w programie „Rodzina 800 plus” rozpoczął się 1 czerwca br. i będzie trwał do 31 maja 2025 r.

Warunkiem otrzymania 800 plus jest realizacja przez dziecko obowiązku szkolnego (nauki) w polskiej placówce. Dotyczyć to też będzie dzieci przybyłe z Ukrainy. Zignorowanie tego warunku poskutkuje odebraniem świadczenia rodzicom. Nadal nie ma obowiązku pracy np. jednego z rodziców. 800 plus można stracić również, gdy nastąpi niezłożenie wniosku o przedłużenie 800 plus na kolejny okres świadczeniowy, małoletnie dziecko pobiera 800 plus na własną pociechę, małoletnie dziecko weszło w związek małżeński, pobierane jest podobnego świadczenia na małoletnią pociechę za granicą, gdy dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej lub innej placówki zapewniającej utrzymanie, małoletnie dziecko trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej bądź aresztu (w takim wypadku 800 plus otrzymuje dana placówka, a nie rodzice dziecka).

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej