Obradowała Rada Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

Komunikat  z obrad Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku w dniu 3.04.2025 r.

Podczas obrad Rady:

1. Został omówiony Projekt unijny – „Razem bezpieczniej. Vademecum nowoczesnego działacza związkowego.” Roman Kuzimski – zastępca przewodniczącego Regionu Gdańskiego NSZZ „S” oraz Jagna Łobodzińska – kierownik działu programów europejskich ZRG przedstawili założenia projektu. Zaapelowali o udział w poszczególnych modułach szkoleniowych, szczególnie dotyczącego rozwoju związku. Odbyła się dyskusja na ten temat.

2. Informacje z obrad Rady  KSOiW w Olsztynie w dniach 27-28 maja  przedstawiła Bożena Brauer. Omówiła stanowiska przyjęte przez Radę:

  • Stanowisko ws. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.
  • Stanowisko ws. zmian w systemie finansowania potrzeb oświatowych.
  • Stanowisko ws. ochrony przedemerytalnej nauczycieli mianowanych zawartej w projekcie nowelizacji Karty nauczyciela.
  • Stanowisko ws. propozycji powołania Rzecznika Praw Ucznia.
  • Stanowisko dot. urlopu na poratowanie zdrowia.
  • Stanowisko ws. wynagradzania nauczycieli (powiązania płac zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw).
  • Stanowisko ws. działań Ministerstwa Edukacji Narodowej prowadzących do reedukacji lekcji religii i zagrożenia miejsc pracy katechetów.
  • Apel ws. poparcia obywatelskiego projektu ustawy „TAK dla religii i etyki w szkole.

3. Bożena Brauer przedstawiła listę osób, dla których zostały zgłoszone wnioski o Złote Odznaki KSOiW  (łącznie złożono 13 wniosków) Rada KSOiW rozpatrzyła w/w wnioski pozytywnie.

4. Anna Kocik – koordynator konkursu przedstawiła  wyniki Konkursu Plastycznego – „Polska – moje miejsce, mój kraj” z ok. 45 – lecia NSZZ „Solidarność”.  Wpłynęło 175 prac. Laureaci odbiorą nagrody w postaci stypendiów 12 czerwca br. w Sali BHP, podczas obrad WZD Regionu Gdańskiego.  Osoby wyróżnione zaproszone zostały na 17 czerwca na  otwarcie wystawy prac konkursowych w siedzibie „S” w Gdańsku, gdzie otrzymają nagrody rzeczowe.

5. Wojciech Książek przedstawił dwa projekty, które Sekcja złożyła do podjęcia przez WZD Regionu Gdańskiego Są to:

  • Stanowisko ws. oświaty i wynagrodzeń nauczycieli. W projekcie stanowiska mowa jest o redukcjach godzin, likwidacji przedmiotów, co w konsekwencji może wpłynąć na obniżenie poziomu wiedzy absolwentów polskich szkół. Zwraca uwagę, że w tzw. zamrażarce sejmowej czeka na pozytywne rozpatrzenie projekt ustawy, który ustabilizowałby płace nauczycieli i stał się zachętą do zatrudniania w szkolnictwie.
  • Apel ws. zmiany słowa „rewolta” na „zbrodnia” Grudniowa. W projekcie zwraca się uwagę, iż w związku z trwającymi pracami nad przyjęciem nazwy „Narodowy Dzień Pamięci Rewolty Grudniowej” jako święta państwowego upamiętniającego Grudzień 1970 r., bardziej stosownym określeniem jest „zbrodnia Grudniowa”.

6. Bożena Brauer przedstawiła materiał Kuratorium Oświaty dotyczący ograniczenia biurokracji. Opracowanie, które przygotowało Kuratorium jest efektem debaty, którą na ten temat przeprowadzono pod kierunkiem Wojewody Pomorskiej. Jest to m. in. skutek apelu Sekcji o jej ograniczenie w szkołach. Bożena Brauer zwracała uwagę, że opracowanie to może być przydatne w szkołach, by redukować dokumentację do niezbędnego minimum. Należy na ten temat rozmawiać z dyrektorami szkół.

7. Bożena Brauer poinformowała o rozmowach z ECS ws. obchodów Rocznicy Grudnia`70, które miały miejsce 13 maja br. ws. organizacji uroczystości 16 grudnia 2025 r. o godz. 10.00, kiedy kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców składają stoczniowcy oraz zapraszana jest młodzież szkolna. Delegację Sekcji stanowili: Bożena Brauer, Anna Kocik, Wojciech Książek. Trwają prace nad przyjęciem komunikatu ze spotkania.

8. Przewodnicząca przekazała informacje o ofercie szkoleniowej:

  • 10-11 czerwca – zakładowe komisje rewizyjne (Dział Szkoleń ZRG – Gdańsk),
  • 12 czerwca – Mobbing (Dział Szkoleń ZRG – Gdańsk),
  • 26 – 27 czerwca,  „Budowanie odporności na stres i przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu”,
  • 16 czerwca, godz. 16.30 – Społeczna Inspekcja Pracy (prowadzi mec. Tomasz Gryczan, on-line)

9. Wojciech Książek wskazał, że w materiałach jest apel i ulotka o wpłaty na Fundację „Solidarni Dzieciom i Seniorom”. Poinformował także o regulaminowych warunkach składania wniosku o stypendium (termin do 20 lipca br., średnia ocen – min. 4,5, załączenie pracy: „Moje spotkanie z ludźmi NSZZ „Solidarność”).

Wojciech Książek, jako prezes Fundacji, przekazał podziękowania na ręce Iwony Puchalskiej – przewodniczącej KM Gdańsk, za dwukrotne  przekazanie darowizny na działalność  Fundacji, na fundusz stypendialny.

10. Materiały do Biuletynu Sekcji – nr 27. B. Brauer zaapelowała o zgłaszanie ew. tematów do podjęcia w biuletynie Sekcji, który ukaże się pod koniec sierpnia br. (nr 27). Poinformowała, że znajdzie się w nim kalendarium Sekcji z ostatnich 5 lat. Joanna  Ewich-Wasilewska zwróciła się o zamieszczenie w biuletynie wyjaśnień prawnych, o sposobach reakcji na agresję ze strony uczniów/słuchaczy w szkołach.

11. Informacje z komisji w KO ws. nagród Ministra Edukacji. A. Kocik, członek Komisji, przedstawiła wybrane informacje dotyczące składania wniosków.

11. Sprawy różne:

  • Stanowisko PRO ws. wyzwań wynikających ze zmian demograficznych. Przewodnicząca  Brauer zwróciła uwagę, że przedstawiciele Sekcji złożyli do projektu stanowiska Pomorskiej Rady Oświatowej dotyczącego wpływu niżu demograficznego na sytuację szkół i nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Wskazywała na znaczenie tzw. małych szkół, klas łączonych, ale z koniecznością wprowadzenia standardów dotyczących i maksymalnej liczebności uczniów w danym oddziale szkolnym.
  • Barbara Kamińska poinformowała o likwidacji delegatury Kuratorium w Tczewie. Stało się tak mimo sprzeciwu wyrażonego przez Powiat tczewski oraz m. in. przez kilka struktur „S”.

Przewodnicząca Bożena  Brauer przekazała życzenia udanego wypoczynku wakacyjnego.

Kolejne obrady Rady Sekcji  w 2025 r.: 9 IX, 21X ( WZD Sekcji), 18XI, 9 XII.

Bożena Brauer, przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i  Wychowania   NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej