Nowy rząd potwierdza przenosiny środków finansowych z OFE do IKE

Rząd Mateusza Morawieckiego na posiedzeniu 26 listopada br. zajął się nowelizacją ustawy o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne. To projekt wypracowany przez poprzedni rząd Morawieckiego. Z początkiem 2020 roku mają zniknąć Otwarte Fundusze Emerytalne.

Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji z IKE.

– Potwierdzenie tekstu, którego wnioskodawcą był Minister Inwestycji i Rozwoju, a aktualnie jest Minister Funduszy i Polityki Regionalnej umożliwi rozpoczęcie prac nad ustawą w nowej kadencji parlamentu – obwieszcza ministerstwo FiPR w oficjalnym komunikacie odwołując się do decyzji poprzedniego rządu z 6 listopada br.

Od 1 stycznia do 28 lutego 2020 roku będzie można złożyć deklarację czy pieniądze z Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE) przenieść do ZUS czy na Indywidualne Konto Emerytalne. Dotyczy to 15,8 milionów Polaków.

Niewypełnienie wniosku oznacza, że środki z OFE zostaną przetransferowane na IKE z uwzględnieniem 15 proc. opłaty przekształceniowej.

Na pierwszy rzut oka przekazanie OFE na IKE jest lepsze niż wrzucenie pieniędzy do   ZUS. Jednak opłata przekształceniowa pomniejsza zgromadzony w IKE kapitał o 15 proc.  W ZUS będą one rewaloryzowane.

Zmiany i likwidacja OFE spowoduje, że system emerytalny w najbliższych latach będzie się opierał się na pięciu filarach, czyli IKE (Indywidualne Konta Emerytalne), ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe), PPE (Pracownicze Plany Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).

W expose Mateusz Morawiecki ujawnił, że pojawił się plan zmian w Konstytucji RP, które mają wzmocnić prywatność środków na IKE i w PPK

Zgromadzone w OFE około 162 miliardów złotych mają trafić w całości bądź do ZUS, bądź na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) obecnych uczestników OFE. Taką decyzję rządu przekazał już w kwietniu br. premier Mateusz Morawiecki. Rada Ministrów przyjęła we wtorek 6 listopada br. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. 26 listopada zostało potwierdzone, że opcją dla OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie można wypłacić je jednorazowo lub w ratach po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z celami reformy z 1999 r. W latach 1997-1999 skonstruowano   obowiązujący system emerytalny oparty na trzech filarach. I filar to standardowa emerytura ze składki emerytalnej wpłacanej do ZUS i jest on powszechny. Filar II to emerytura z OFE, do których trafia część składki emerytalnej – jest on obowiązkowy, ale z możliwością decydowania przez ubezpieczonego w ZUS czy chce uczestniczyć w OFE czy nie, wtedy część składki emerytalnej na II filar zostaje w ZUS.  III filar jest dobrowolny: IKZE i pracownicze programy emerytalne prowadzone przez  firmy dla pracowników. Teraz to Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Rząd Mateusza Morawieckiego planuje dokończyć reformę emerytalną, a posiadacze OFE będą mogli zdecydować o sposobie spożytkowania środków zgromadzonych w OFE. Przypomnijmy, że rząd PO-PSL zdecydował o przekazaniu większości pieniędzy zgromadzonych w OFE do ZUS 1 lutego 2014 r. By środki trafiały też na OFE należało złożyć oświadczenie woli.

ASG

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej