Nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się!

Premier Mateusz Morawiecki podjął dalsze, obostrzające i dyscyplinujące decyzje dotyczące walki z COVID-19. Rozwój epidemii w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Zapowiedział je na konferencji prasowej wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Chodzi m.in. o przemieszczanie się, transport zbiorowy oraz zgromadzenia. Wcześniej takie ograniczenia wprowadziły m.in. Niemcy, Wielka Brytania i Czechy.

Zakaz ma obowiązywać do 11 kwietnia.

Ograniczenia mają dotyczyć transportu zbiorowego: tylko co drugie miejsce było zajęte. Z kolei zgromadzenia to tylko do  dwóch osób, wyjątek stanowi rodzina. Z kolei w uroczystościach i obrzędach religijnych może uczestniczyć do 5 osób.

Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych potrzeb.

Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic

 Obostrzenie nie dotyczy:

dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

 Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Jest obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Nie jest ogłoszony stan klęski żywiołowej. Gdyby został ogłoszony, to Skarb Państwa ponosiłby odpowiedzialność za powstałe straty, co reguluje ustawa o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Chodzi o odszkodowania za działania organów władzy publicznej zgodne z prawem, lecz przynoszące jednostkom straty.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej