Nowe wydawnictwa związane tematycznie z “Solidarnością” w Sali BHP

Promocja wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej oraz dyskusja na ich kanwie, odbędzie się 30 sierpnia 2020 r. (w niedzielę), o godz. 18.30, w Sali BHP w Gdańsku (ul. ks. J. Popiełuszki 6), po zakończeniu uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności.

Prezentowane będzie 20 wydawnictw związanych tematycznie z historią „Solidarności”. Z kolei premiera 4. tomu „Encyklopedii Solidarności” odbędzie się w czasie centralnych obchodów w Sali BHP 31 sierpnia br.

Wśród wydawnictw z serii „Bohaterowie Niepodległej” – opracowane przez dr. Arkadiusza Kazańskiego publikacje poświęcone Janowi Koziatkowi i Alinie Pienkowskiej-Borusewicz oraz Maryli Płońskiej (opr. przez Maję Lubiejewską-Chilicką) i Lechowi Bądkowskiemu (opr. przez Sławomira Formellę, pracowników Oddziałowego Archiwum IPN w Gdańsku).

Publikacje dostępne będą w promocyjnych cenach. Stoisko będzie dostępne od godz. 16.00.

W dyskusji, która rozpocznie się o godz. 18.30 wezmą udział: prezes IPN dr Jarosław Szarek, dr Arkadiusz Kazański (autor biogramów w „Encyklopedii Solidarności”, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk), dr Tomasz Kozłowski (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie), dr Grzegorz Majchrzak (Biuro Badań Historycznych IPN w Warszawie). Dyskusję poprowadzi prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku).

Alina Pienkowska-Borusewicz była działaczką WZZ Wybrzeża, redaktorką pisma WZZ „Robotnik Wybrzeża”, członkinią Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu’80, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych.

Jan Koziatek był członkiem opozycji, działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności oraz respektowania praw człowieka w PRL, przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej.

Maryla Płońska (1957-2011) współtworzyła Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, była redaktorką „Robotnika Wybrzeża”, w sierpniu 1980 r. uczestniczyła w strajku w Stoczni Gdańskiej i brała udział w redagowaniu 21 postulatów.

Lech Bądkowski (1920-1984) w sierpniu 1980 r. był członkiem Prezydium i rzecznikiem prasowym MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, a także sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych; wiosną 1981 r. współtworzył i był przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej