Nowe dane z GUS: w górę poszły i płace, i zatrudnienie, i ceny, ale spadły nastroje

Jak poinformował w wydanym sprawozdaniu Główny Urząd Statystyczny, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w przeliczeniu na etaty) wzrosło.

W okresie od stycznia do końca września 2022 roku wzrost wyniósł 2,5 procent (porównując rok do roku). Zatrudnienie było większe niż przed rokiem we wszystkich kwartałach, a najbardziej zwiększyło się w trzecim.
Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w tym samym okresie wzrosło nominalnie o 13,3 procent, ale realnie już tylko o 0,2 procent. Trzeba bowiem pamiętać, że jednocześnie ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły – w skali roku – najbardziej od 1997.
Na wysoką inflację wpływał m.in. duży wzrost w mieszkaniach, żywności oraz transporcie.

Nastroje w dół

Przedsiębiorcy oceniają ogólny klimat koniunktury bardziej niekorzystnie niż w poprzednich miesiącach. Spośród prezentowanych działalności najbardziej pogorszyły się nastroje w zakwaterowaniu i gastronomii. Jednocześnie wpływ wojny w Ukrainie na aktywność firm według większości przedsiębiorstw (62%–74%) nadal będzie nieznaczny lub nieodczuwalny.

– Poważnych konsekwencji najczęściej obawiają się firmy przetwórstwa przemysłowego (zgłasza je 27% podmiotów z tej działalności), a skutków zagrażających stabilności przedsiębiorstwa jednostki zakwaterowania i gastronomii (13%) – poinformował GUS. – Spośród negatywnych skutków wojny przedsiębiorstwa najczęściej wskazują wzrost kosztów (wymieniany m.in. przez 85% firm w budownictwie) i zakłócenia w łańcuchu dostaw (które wskazuje 57% podmiotów przetwórstwa przemysłowego oraz 48% budownictwa). We wrześniu br. firmy zatrudniające pracowników z Ukrainy nadal doświadczały ich fluktuacji w związku z wojną. Zarówno odpływ, jak i napływ takich pracowników najczęściej zgłaszały podmioty zakwaterowania i gastronomii.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej