Norweskie idee na polskim gruncie. Które cechy systemu krajów skandynawskich mogą przyjąć się w Polsce?

Jedną z podstawowych cech systemu społeczno-politycznego Norwegii jest istotna rola dialogu społecznego. Ramy stosunków pracy w Norwegii określa legislacja, ale są one oparte przede wszystkim na centralnych porozumieniach zbiorowych, które są uzupełniane układami specjalnymi na poziomie branżowym i zakładowym. O sprawczości i skuteczności dialogu społecznego w Norwegii świadczy fakt, że większość pracowników objętych jest układami zbiorowymi pracy. W 2016 roku było to 67 proc. pracowników, w tym samym czasie w Polsce było to tylko kilkanaście proc.

Czytaj więcej na stronie projektu Dialog społeczny kluczem do rozwoju…>>

Region Gdański NSZZ „Solidarność”