„Niepokonani”. Nowa wystawa o NZS i „Solidarności” w Gdańsku

Uniwersytet Gdański zaprasza na wystawę zdjęć związanych ze stanem wojennym i strajkiem studenckim na UG. Jak mówi autor Leszek Biernacki, nadaj jej tytuł „Niepokonani” dla uczczenia tych, którzy w najtrudniejszym okresie represji wytrwali i nadal prowadzili swoją działalność. Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę.

13 grudnia 1981 r. studenci Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego dołączyli do kilkudziesięciu gdańskich instytucji i zakładów pracy, protestujących przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. – Wystawa przypomina o tym wydarzeniu, opowiadając o nim przede wszystkim z perspektywy uczestników strajku oraz przybliżając rolę Niezależnego Zrzeszenia Studentów w proteście i jego działalność w kolejnych miesiącach stanu wojennego – poinformowali organizatorzy wystawy.

– Pomysł wystawy oraz spotkanie z uczestnikami strajków na UG, wybrzmiał po raz pierwszy 30 sierpnia 2020 roku podczas obchodów związanych z powstaniem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, które odbyły się pod Stocznią Gdańską – wyjaśnia dyrektor Muzeum UG Marta Szaszkiewicz.

– „Niepokonani”, taki tytuł nadałem wystawie, dla uczczenia tych, którzy w najtrudniejszym okresie represji wytrwali i nadal prowadzili swoją działalność bez stosowania przemocy. Dlatego wystawę zapowiada zdjęcie czołgu z wetkniętymi w lufę kwiatami – dodaje autor fotografii Leszek Biernacki. – To spełnienie moralnego obowiązku wobec tych wszystkich, których wzywaliśmy w stanie wojennym do protestów, za co wielu dotknęły represje.

Na ekspozycji zobaczymy m.in. historie aresztowanych i internowanych uczestników strajków. Nie zabraknie również indywidualnych wspomnień związanych z przyłączeniem się studentów do strajku w Stoczni Gdańskiej oraz działalności podziemnej NZS UG.

Zdjęcia oraz teksty, które pojawią się na wystawie są autorstwa Leszka Biernackiego, który był uczestnikiem tamtych wydarzeń. – Wystawa ma charakter opowieści z perspektywy ich uczestników. Zdjęcia prezentowane na wystawie są absolutnie unikatowe i bezcenne – wyjaśnia Marta Szaszkiewicz.

Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z uczestnikami minionych wydarzeń. Obecność na otwarciu wystawy potwierdzili m.in. członkowie ówczesnego Uczelnianego Komitetu Strajkowego, m.in. prof. Maciej Żylicz, przewodniczący UKS ze strony uczelnianej „Solidarności” oraz Marek Sadowski z ramienia NZS UG. Nie zabraknie również obecnych członków NZS UG oraz Zarządu Krajowego NZS, będzie to zatem okazja do spotkania w jednym miejscu przedstawicieli dwóch pokoleń tej organizacji.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną wydarzenie ma charakter zamknięty. Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć na stronach internetowych organizatorów, m.in. na Facebooku Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Po wernisażu, czyli od 20 lutego do 30 marca 2022 roku wystawę będzie można oglądać w holu Wydziału Historycznego UG. Po 30 marca planowana jest jej ekspozycja w Sopocie oraz Gdyni.

PAP/tm

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej