Nie żyje Szymon Pawlicki, aktor, odważny człowiek „Solidarności”

Nie żyje Roman Szymon Pawlicki, aktor, działacz „Solidarności”. Zmarł 25 stycznia br. w konińskim szpitalu. Miał 85 lat.

Roman Szymon Pawlicki, aktorsko związany był z Teatrem Wybrzeże i grał w teatrach w Gdyni, w Kaliszu, Szczecinie. Był związany z „Solidarnością” od 1980 r. W latach 90. był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2015).

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Grał także w spektaklach teatru TV i filmach fabularnych.

Był delegatem do MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. W sierpniu 1980 r. przewodniczył strajkowi w ówczesnym Teatrze Dramatycznym w Gdyni.

Od 1980 r. koordynator ds. kultury KKP NSZZ „S”, we wrześniu 1980 r. przewodniczący strajku pracowników kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ “S”, członek ZRG, w 1981 roku współorganizator I Przeglądu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku.

Od 14 do 16 grudnia 1981 r. uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Po pacyfikacji Stoczni aresztowany, przetrzymywany w szpitalu Aresztu śledczego w Gdańsku i zakładu Karnego w Bydgoszczy.

29 września 1982 zwolniony ze względu na stan zdrowia; zwolniony z pracy. 1983-1989 współorganizator uroczystości religijno-patriotycznych m.in. w kościołach św. Stanisława Kostki w Warszawie i NSPJ w Gdyni. Drukarz podczas strajków w 1988 roku.

W 1989 współorganizator Komitetu Obywatelskiego w Gdańsku, szef Biura Kultury Komisji Krajowej NSZZ „S”. Od 1991 r. urzędował w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Pozostał bacznym obserwatorem.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej