Nie żyje Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor, autor m.in. Polskiego Requiem

Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę 29 marca br. Miał 86 lat.

W jego niezwykle bogatym dorobku jest m.in. Lacrimosa, skomponowana na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, na motywach kluczowego fragmentu pieśni Dies Irae, części mszy żałobnej rytu rzymskiego (Requiem) w Kościele.  

Pieśń skomponowana przez Pendereckiego była dedykowana “Solidarności”. Premiera, stworzonej na wzór Requiem Verdiego w kilka tygodni na prośbę Lecha Wałęsy, pieśni miała miejsce 16 grudnia 1980 roku. Tego dnia,  pod Pomnikiem utwór odtworzono z taśmy i głośników. Atmosfera była niezwykła: tłum ludzi, wieczór, padający deszcz ze śniegiem i niesamowite efekty świetlne oraz przejmująca muzyka.

Urodzony w 1933 roku w Dębicy Krzysztof Penderecki zaczął komponować, gdy miał osiem lat, grał na fortepianie i skrzypcach. W 1958 roku ukończył studia kompozytorskie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (dzisiejszej Akademii Muzycznej) w Krakowie.  

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne.

Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są “Tren ofiarom Hiroszimy”, “Pasja według św. Łukasza”, “III Symfonia” i “Polskie Requiem” skomponowane na 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, zalążkiem tej kompozycji była właśnie napisana z okazji odsłonięcia pomnika Poległych Stoczniowców w Grudniu ’70 “Lacrimosa”. Monumentalny utwór poświęcony jest kolejno: ofiarom Grudnia 1970 (”Lacrimosa”), kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu (”Agnus Dei”), powstaniu warszawskiemu i św. o. Maksymilianowi Kolbe (”Dies irae”) oraz oficerom polskim zamordowanym w Katyniu (”Libera me, Domine”). Penderecki skomponował też oratorium “Siedem bram Jerozolimy” na zamówienie Jerozolimy z okazji jubileuszu trzech tysięcy lat Świętego Miasta. R.I.P.

fot. culture.pl

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej