Nauczyciele będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w ustawie emerytalnej.

Dzięki nowelizacji Karty Nauczyciela pedagodzy po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w ustawie emerytalnej. Przepisy, które regulują to świadczenie wejdą w życie od 1 września br. Osoby, które będą uprawnione do świadczenia od 1 września 2024 r., czyli nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., mogą złożyć wniosek już sierpniu.

Osoby, uprawnione do świadczenia od 1 września 2024 r., czyli nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r., będą mogli złożyć wniosek najwcześniej od 1 sierpnia, czyli miesiąc przed wejściem w życie nowych przepisów.

Uwaga! Nabycie prawa do emerytury pozbawia nauczycieli prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, czyli jednego z punktów uprawnień pracowniczych w oświacie.

Z prawa do nowej emerytury nauczycielskiej będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy spełnią łącznie następujące warunki:

  1. rozwiążą na swój wniosek stosunek pracy, albo dojdzie do rozwiązania stosunku pracy lub jego wygaśnięcia np. z powodu całkowitej likwidacji szkoły czy też z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym,
  2. rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego,
  3. mają okres składkowy, który wynosi co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego (z wyjątkiem nauczyciela szkoły za granicą), w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
  4. nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela,
  5. wysokość tej emerytury nie jest niższa niż kwota najniższej emerytury.

Na nową emeryturę nauczycielską mogą przejść, począwszy od:

  1. 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
  2. 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
  3. 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.

Oznacza to, że z nowej emerytury nauczycielskiej będą mogli skorzystać począwszy od:

  • 1 września 2024 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli 58 lat
  • 1 września 2025 r. – nauczyciele, którzy przed tym dniem ukończyli 56 lat,
  • 1 września 2026 r. – nauczyciele, którzy w tym dniu będę mieli ukończone 57 lat oraz wszyscy młodsi nauczyciele (w tym zakresie ustawa nie przewiduje ograniczenia).

Istotne jest tylko to, aby nauczyciele spełniali warunki wymagane do przyznania takiej emerytury.

Warunki wymagane do nabycia uprawnień do nowej emerytury nauczycielskiej są takie same dla kobiet i mężczyzn. Wniosek o nową emeryturę nauczycielską należy złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Prawo do nowej emerytury nauczycielskiej nie ustaje w związku z osiągnięciem tego powszechnego wieku.

ZUS obliczy nową emeryturę nauczycielską dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego.

Nauczyciele, którzy mają już ustalony kapitał początkowy muszą złożyć w ZUS:

  • wniosek o emeryturę,
  • informację o okresach składkowych i nieskładkowych ERP-6,
  • dokumenty, które potwierdzają wykonywanie pracy nauczycielskiej, 
  • dokument, który potwierdza rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela lub rozwiązanie stosunku pracy, albo jego wygaśnięcie w szczególnych okolicznościach, chyba, że pracodawca złożył już do ZUS dokument ZUS ZWUA, w którym potwierdził te okoliczności.

Ci, którzy nie mają jeszcze ustalonego kapitału początkowego muszą złożyć dodatkowo:

  • dokumenty, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe przypadające przed 1 stycznia 1999 r. (np. świadectwa pracy, zaświadczenia, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy dotyczące zatrudnienia),
  • dokumenty, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia za lata kalendarzowe przypadające przed 1999 rokiem (np. zaświadczenia na druku ERP-7, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające odpowiednie wpisy dotyczące wysokości wynagrodzenia).

Za: Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej