Nasze postulaty płacowe: rozpoczęliśmy rozmowy

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu. Rozmowy dotyczyły postulatów wcześniej wysuniętych przez Solidarność. 

– Zgodziliśmy się, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów, o których mówimy od kilku lat. Przecież tu chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim o rozwiązania systemowe – powiedział po spotkaniu przewodniczący KK NSZZ „S” Piotr Duda. Dodał, że nastąpiło zbliżenie, jeśli chodzi o możliwość odmrożenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok 2023.

– Jeśli chodzi o pierwszy postulat powstrzymania cen energii, dotyczący głównie zakładów energochłonnych, jest zgoda i wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog tych zakładów. Tu oprócz przyjęcia ustawy musi być notyfikacja w Komisji Europejskiej. I tu jest zgoda i zrozumienie ze strony rządu – powiedział Piotr Duda.

Jak stwierdził, co do kolejnych postulatów „zgodziliśmy się, że nie jesteśmy w stanie przez półtorej godziny rozwiązać tych problemów, o których mówimy od kilku lat”.

– Premier zobowiązał się w ciągu półtora tygodnia, a nawet tygodnia, do powołania zespołu roboczego Solidarność – Rząd. Na czele strony rządowej stanie najprawdopodobniej szef Kancelarii Premiera, minister Kuchciński, z naszej strony przewodniczący Nakonieczny. I rozpoczynamy pilne rozmowy dotyczące postulatów płacowych i dotyczące trzeciego postulatu – emerytur stażowych. My będziemy przygotowywać pilnie nasze analizy i postulować odmrożenie projektów na Komisji Sejmowej – stwierdził przewodniczący NSZZ „Solidarność”. 

(za: TySol.pl)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej