Odznaczeni za upominanie się o prawa człowieka i demokrację

31 sierpnia br. były też odznaczenia – swoisty ukłon w stronę tych, którzy zapisali się w najnowszej historii nie tylko związku zawodowego, ale Pomorza i Polski.

Zdjęcie: Paweł Glanert

Z okazji 42 rocznicy Porozumień gdańskich za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych odznaczeni zostali Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Jerzy Miotke i Ryszard Rusiłowicz.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Jerzy Barzowski, Zbigniew Łasek i Marian Siwy.
Za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL Krzyżem Wolności i Solidarności wyróżniony został Maciej Łopiński, a kilka godzin wcześniej w tej samej Sali BHP dawnej Stoczni Gdańskiej Krzyże Wolności i Solidarności 21 innym działaczom opozycji i NSZZ „S” (cztery pośmiertnie) wręczył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Za zasługi w działalności społecznej i związkowej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Marian Rudnik.

Za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości wyróżnieni zostali: Stefan Gawroński, Zbigniew Kowalczyk, Wojciech Książek i Jacek Rybicki.
Dokonała aktu dekoracji szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, która reprezentowała Prezydenta RP podczas obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”.