Narodowa Sztafeta Wolności i Solidarności dojechała do Gdańska

W ramach zakończenia obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Klub Sportowy „Viktoria” Płock we współpracy z NSZZ „Solidarność” zorganizował Narodową Sztafetę Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II.

W rocznicę wyborów czerwcowych sztafeta wyruszyła z Płocka do Zakopanego. Z kolei 5 czerwca uczestnicy na rowerach wyruszyli w trasę z Zakopanego (Krzyż na Giewoncie) do Gdańska (Plac Solidarności – Pomnik Poległych Stoczniowców 1970), gdzie dotarli 14 czerwca.

Tutaj, przy Pomniku Poległych Stoczniowców, powitał ich przewodniczący Solidarności Piotr Duda, któremu Leszek Brzeski przekazał symboliczną pałeczkę i pamiątkową koszulkę. Podziękował też wszystkim działaczom „S”, którzy pomagali im na trasie.

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym ofiary wydarzeń Grudnia 1970 przewodniczący Solidarności Piotr Duda zaprosił uczestników sztafety do historycznej Sali BHP, gdzie opowiedział młodzieży o najważniejszych dla NSZZ „Solidarność” wydarzeniach, które rozgrywały się na terenie Stoczni Gdańskiej.

– Dziękuję Wam za inicjatywę i zaangażowanie. Rekreacja to jedna rzecz, ale jest jeszcze historia naszego narodu i ludzi, dzięki którym możemy żyć dziś w wolnym, demokratycznym kraju – to właśnie zasługa tych, którzy w 1980 roku protestowali w całym kraju. W każdym zakątku naszego kraju tworzyła się Solidarność, a każdy Polak chciał wówczas tego samego – wolności. Dziś w tym wolnym kraju żyjemy i dziękuję wam, że stanęliście w szranki i podjęliście to wyzwanie. Wracajcie szczęśliwie do domów – powiedział szef Solidarności Piotr Duda do uczestników sztafety.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej