Na placu Solidarności stanie wystawa „TU rodziła się Solidarność”

– Wystawa „TU rodziła się Solidarność” będzie pokazywała fakty takimi, jakimi one były

– mówi Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Władze Gdańska jeszcze w piątek 17 lipca br. nie godziły się na organizację wystawy „TU rodziła się Solidarność” na placu Solidarności. Po serii protestów i krytycznych komentarzy stanowisko magistratu uległo zmianie i prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz zmieniła urzędniczą decyzję i wszystko wskazuje na to, że ekspozycja będzie prezentowana na tak ważnym dla Polaków i naszej historii najnowszej, miejscu.

Na antenie Radia Gdańsk tak sprawę komentował Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ “Solidarność”:

– Na pierwszą decyzję władz miasta nałożyły się frustracja po wyborach prezydenckich, przegranych przez kandydata popieranego przez prezydent Aleksandrę Dulkewicz, a także głęboka niechęć do IPN i obecnego rządu. Nie ma też sympatii pani prezydent do NSZZ “Solidarność”. Dobrze się stało, że nadszedł czas refleksji u pani prezydent. To efekt też presji medialnej i różnych wystąpień

– zauważył Krzysztof Dośla.

W końcu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, jak poinformował rzecznik prezydent, Daniel Stenzel „uznaje za uzasadnione argumenty, które pojawiły się w przestrzeni publicznej w sprawie umiejscowienia plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej na placu Solidarności i zmienia wcześniejszą decyzję swoich współpracowników”.

Wcześniej urzędnicze zapędy na wystawę “TU rodziła się Solidarność” krytykowali prezes IPN dr Jarosław Szarek i przewodniczący KK “Solidarność” Piotr Duda.

– Z niedowierzaniem przyjęliśmy informację przekazana 16 lipca przez gdański Urząd Miasta, zawierającą odmowę zaprezentowania na Placu Solidarności wystawy „TU rodziła się Solidarność”. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest zaprotestowanie przeciwko decyzji, która uniemożliwia nie tylko realizację założeń związanych z uczczeniem czterdziestej rocznicy Sierpnia 1980 r., ale także próbuje ograniczać i wykorzystywać dziedzictwo Solidarności, które powinno być jednym z elementów narodowej tożsamości, wspólnie budowanej i podtrzymywanej, niezależnie od bieżących sporów i podziałów

– napisali we wspólnym oświadczeniu prezes Szarek i przewodniczący Duda.

Po zmianie decyzji władz Gdańska wystawa „TU rodziła się Solidarność” będzie otwarta 14 sierpnia br., czyli czterdzieści lat od rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina i będzie stała przez miesiąc.

20 lipca br. rano do prof. Mirosława Golona, dyrektora IPN w Gdańsku telefonował Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta Gdańska, by do środy (22 lipca) uzgodnić dokładne miejsce wystawy na placu Solidarności.

 Wystawa otwierana jest w wielu miejscowościach w Polsce pod hasłem „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”.  Wystawa opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu Solidarności, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970.

Wystawa w wersji online dostępna jest tutaj…>>
 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej