MRPiT: 6,5 proc. wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu br.

Szacowana przez MRPiT stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 6,5%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 0,3 proc., a rok do roku wzrost wyniósł 1 proc. W styczniu 2018 i 2019 r. wskaźnik ten także wzrósł o 0,3 proc.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 r. wyniosła 1 089,6 tys. osób bezrobotnych i – w porównaniu do stanu z końca 2020 roku liczba ta wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1%.

W urzędach pracy w styczniu br. rejestrowali się przede wszystkim sprzedawcy, kucharze, pomocniczy robotnicy budowlani, ślusarze, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy. Są to zawody, w których od lat rejestruje się najwięcej bezrobotnych

Wzrost bezrobocia w styczniu jest zjawiskiem stałym polskiego rynku pracy związanym z sezonowością zatrudnienia, upływem z końcem roku okresu na jaki zawarte były umowy czasowe. W tym roku nałożyły się na to również wprowadzone w związku z pandemią obostrzenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekroczył 11%, choć był silnie zróżnicowany terytorialnie. Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w wielkopolskim (3,9%), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (10,6%).

Według danych Eurostat w grudniu 2020 r. Polska była, po Czechach drugim krajem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem – 3,3% wg metody Eurostatu.

Średnia stopa bezrobocia w Unii Europejskiej według danych Eurostatu wynosi 7,5%.

 
[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej