Ministerstwo Rodziny pracuje nad stanowiskiem rządu do projektów emerytur stażowych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 5 sierpnia br. na swojej stronie internetowej, że rozpoczęło pracę nad stanowiskiem rządu w sprawie projektów dotyczących emerytur stażowych.

W Sejmie są obecnie procedowane dwa projekty dotyczące emerytur stażowych – NSZZ „Solidarność” i Lewicy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad stanowiskiem rządu w sprawie obu emerytalnych projektów.

Wiceminister_Sebastian_Gajewski

Obie regulacje dotyczą wprowadzenia do polskiego systemu emerytury stażowej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., czyli osób objętych nowym systemem emerytalnym. Autorzy projektów podkreślają, że jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami osób, które ze względu na utratę sił będącą konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej nie są w stanie jej podejmować do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Oba projekty zostały skierowane w lipcu przez KPRM do Ministerstwa Rodziny z prośbą o przygotowanie do nich stanowiska rządu. Pracujemy nad jego projektem, który potem skierujemy do rządowego procesu legislacyjnego 

– poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wiceminister rodziny Sebastian Gajewski.

Wiceminister Gajewski podkreślił, że Ministerstwo odnosi się życzliwie do koncepcji emerytur stażowych, niemniej jednak konieczne jest właściwe „skalibrowanie tego rozwiązania”.

Na rynku pracy mamy osoby, które zaczęły pracować bardzo wcześnie, uzbierały bardzo duży kapitał na swoich kontach w ZUS, całe życie ciężko pracowały i chcą odpocząć, jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Takim osobom mogłyby przysługiwać emerytury stażowe – dodał Sebastian Gajewski.

Jak poinformował, Ministerstwo RPiPS liczy na pogłębioną dyskusję w rządzie na temat emerytur stażowych oraz wśród partnerów społecznych. Ważne są bowiem skutki społeczne i finansowe. Dyskusja ta będzie się toczyć w najbliższych miesiącach, ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów i posłów oraz senatorów. Pozostanie też podpis prezydenta, ale przypomnijmy, że emerytury stażowe dałyby kobietom możliwość przejścia na emeryturę – wg propozycji NSZZ „S” – po przepracowaniu 35 lat, a mężczyznom – 40 lat. Sprawa stażowych emerytur była podnoszona w kampaniach wyborczych Andrzeja Dudy dwukrotnie – w 2015 oraz w 2020 r. z jego deklaracją popierającą związkowe postulaty.

(za: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej