Minął rok 2024

Tradycją już jest, że w styczniu przypominamy najważniejsze wydarzenia roku minionego. Niestety, rok 2024 nie należał do najłatwiejszego czasu dla polskich pracowników i związkowców.

Styczeń

Rok Patrona „Solidarności”

W 2024 roku przypadła 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przez „Solidarność” ten rok został ogłoszony Rokiem bł. Księdza Jerzego Popiełuszki.

Przejęcie mediów

W 2024 rok wchodziliśmy wraz ze zmianą ekipy rządzącej w Polsce. Po kilku latach względnego spokoju, kiedy to większość problemów udawało się rozwiązywać na drodze dialogu pomiędzy partnerami społecznymi, rozpoczął się czas konfliktów i niespełnionych obietnic wyborczych.

Po grudniowym (2023 r.) bezprawnym przejęciu mediów publicznych w całym kraju narastała fala protestów. – Działania rządu wobec mediów publicznych są elementem anarchii i psucia państwa oraz stanowią groźny precedens wobec innych planów sygnalizowanych przez koalicję rządzącą, w tym tych dotyczących wymiaru sprawiedliwości – tak zamach na media publiczne skomentował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

Manifestacja w Warszawie

Główna manifestacja przeciwko bezprawnym działaniom podpułkownika Sienkiewicza odbyła się 11 stycznia 2024 roku w Warszawie. Kilkaset tysięcy uczestników zgromadziła manifestacja zorganizowana w obronie wolnych mediów i w obronie niesłusznie uwięzionych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. W proteście uczestniczyło też wiele osób z Pomorza.

Spotkanie z prezydentem

30 stycznia odbyło się spotkanie delegacji Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie miało na celu m.in. podsumowanie realizacji umowy programowej zawartej w 2015 i w 2020 roku.

„S” przeciwko psuciu państwa

Komisja Krajowa przyjęła stanowisko, w którym sprzeciwiła się pozaprawnym działaniom przedstawicieli rządu premiera Donalda Tuska. „Działania Rządu wobec mediów publicznych są w naszej ocenie przejawem jawnego łamania polskiego porządku prawnego, mogącym prowadzić do anarchii i psucia państwa oraz stanowią groźny precedens wobec innych planów koalicji rządzącej” – czytamy w przyjętym stanowisku.

Konkurs „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

31 stycznia Komisja Certyfikacyjna wybrała laureatów konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, wśród których znalazły się dwie firmy z Gdańska: Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Gdańskie Wodociągi S.A.  Wręczenie nagród miało miejsce w czerwcu 2024 r.

Luty

Gdańska „Solidarność” popiera rolników

NSZZ Rolników Indywidualnych „S” 9 lutego ogłosił 30-dniowy strajk generalny rolników, którego przyczyną były zaniechania i błędy w krajowej i europejskiej polityce rolnej. „Problemem opłacalności produkcji rolnej, przetwórczej i pozostałych branż w kraju jest niekontrolowany napływ towarów z Ukrainy, które są wwożone wobec otwarcia granicy UE” – podali w komunikacie rolnicy z NSZZ RI „S”. Protesty spotkały się z poparciem Prezydium ZRG NSZZ „S”, które 15 lutego przyjęło stanowisko, w którym czytaliśmy „Prezydium ZRG NSZZ „Solidarność” w pełni popiera protest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Byt ekonomiczny polskiej wsi, a tym samym bezpieczeństwo żywnościowe Polaków są obecnie zagrożone w wyniku braku racjonalnej polityki rolnej na szczeblu europejskim i krajowym”.

„Głos Pracownika” do lamusa

Jedną z pierwszych decyzji nowego kierownictwa Radia Gdańsk było wprowadzenie nowej „ramówki”, w której m.in. nie znaleziono miejsca dla cotygodniowej, emitowanej dotąd w poniedziałki, audycji „Głos Pracownika”. Wprowadzona do programu przez byłego prezesa Adama Chmieleckiego audycja prezentowała nie tylko stanowiska związkowców. O istotnych kwestiach dotyczących dialogu społecznego, bezpieczeństwa pracy, prawach pracowniczych mówili eksperci, inspektorzy pracy, naukowcy. Na naszych łamach wielokrotnie omawialiśmy te audycje, jedyne w całości poświęcone sprawom pracowniczym.

Bez barier i wykluczenia

23 lutego w Sali BHP w Gdańsku odbyła się konferencja, która poświęcona była problemom osób niepełnosprawnych w miejscu pracy. Był to już ostatni element projektu „Godna praca to bezpieczna praca, II edycja”. Zorganizowana została przez Region Gdański NSZZ „Solidarność” we współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Gdańsku. Projekt finansowany był z Funduszy Norweskich.

Marzec

Protest społeczny

6 marca w stolicy odbył się protest rolników, związkowców, leśników, myśliwych oraz drobnych przedsiębiorców. Organizatorem manifestacji był NSZZ Rolników Indywidualnych „S” oraz związki myśliwych i leśników. Postulaty wspierał NSZZ „Solidarność”. Hasło rolnicze to „Chłopi razem!”. Wśród transparentów widoczny był m.in. „Zielony NIEład”.

Układy zbiorowe pracy – kluczem do partycypacji pracowniczej

Na konferencję na temat perspektyw i stanu dialogu społecznego pt. „Układy zbiorowe pracy – kluczem do partycypacji pracowniczej”, zorganizowaną 22 marca przez Region Gdański NSZZ „Solidarność”, przybyła liczna reprezentacja liderów związkowych, urzędnicy, inspektorzy pracy oraz przedstawiciele przedsiębiorców. Była ona zwieńczeniem projektu „Dialog społeczny – kluczem do rozwoju. 2 edycja”, który otrzymał dofinansowanie poprzez Fundusze Norweskie 2014-2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.

Kwiecień

30 lat „Magazynu Solidarność”

W kwietniu obchodziliśmy 30. rocznicę powstania „Magazynu Solidarność”.

Zapowiedź zwolnień w Poczcie Polskiej

W Poczcie Polskiej zapowiedziana została redukcja zatrudnienia. – Poczcie grozi upadłość. Zarząd ma plany „uwolnienia” ok. 8 tysięcy etatów, zajmowanych – jak twierdzi – przez zatrudnionych na czas określony i emerytów. Ucierpi jakość świadczonych usług pocztowych. Strategiczna spółka była niedofinansowana i niedoinwestowana od lat, niezależnie do opcji rządzącej – mówił Marek Dzięcielski, przewodniczący Komisji Podzakładowej NSZZ „S” Pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku.

Maj

Związkowcy domagają się działań naprawczych

W piśmie skierowanym 10 maja do pracowników i kolejarskich związków zawodowych zarząd PKP Cargo poinformował, że program kierowania pracowników na nieświadczenie pracy rozpocznie się już 1 czerwca tego roku. Kilka dni wcześniej, 7 maja, przedstawiciele central związkowych wystosowali pismo do pracodawcy, w którym zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia działań naprawczych i wskazali kilka możliwych rozwiązań. Żadne z nich nie wiązało się z wprowadzeniem nieświadczenia pracy.

„Nie!” dla Zielonego Ładu

Kilkaset tysięcy osób protestowało 10 maja w Warszawie. Byli to głównie członkowie NSZZ „Solidarność”, ale także rolnicy, przedstawiciele różnych organizacji. Związkowcy protestowali przeciwko unijnej polityce klimatycznej, która w ich ocenie doprowadzi do zniszczenia polskiego rolnictwa, podniesienia cen prądu, ciepła i transportu, a także upadku lub ucieczki przemysłu poza Europę.

Zielony Ład – zbieramy podpisy

Również 10 maja rozpoczęła się akcja podpisywania list poparcia dla inicjatywy przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum, w którym Polacy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pani/Pan za zobowiązaniem Prezydenta RP, Parlamentu RP, Rządu RP do odrzucenia przez Polskę polityki klimatycznej UE w obecnym kształcie, zawartej w Europejskim Zielonym Ładzie?”.

– Ogłaszamy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o zbieranie podpisów pod referendum obywatelskim, aby Polacy mogli się faktycznie wypowiedzieć i wyrzucić Zielony Ład do kosza – powiedział na demonstracji przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Czerwiec

Związkowe warty

6 i 7 czerwca związkowcy z NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding pełnili zaszczytną wartę przy grobie Patrona naszego Związku bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki. W Warszawie są dwa miejsca, gdzie trwają stałe warty. To Grób Nieznanego Żołnierza i grób ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Przy grobie kapłana czuwają związkowcy, którzy przybywają z różnych zakątków Polski. Służba na plebanii powstała jeszcze za życia ks. Jerzego, w końcu 1982 r. Zawiązała się wtedy grupa osób pełniących całonocne dyżury na terenie przykościelnym, by chronić księdza przed prowokacjami ze strony funkcjonariuszy ówczesnego reżimu.

Taaaka ryba

W czerwcu odbyły się zawody wędkarskie o Puchar NSZZ „Solidarność” – o „Największą Rybę”, zaliczane do Grand Prix na „Najwszechstronniejszego Wędkarza Roku”. Zawody zostały zorganizowane w miejscowości Kamień na jeziorze Wysoka. Patronem zawodów była Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” PGZ Stoczni Wojennej, a organizatorem Koło PZW nr 44 przy PGZ Stocznia Wojenna. Impreza zgromadziła ponad trzydziestu zawodników.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z wynikiem 37,06 proc. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 0,9 punktu procentowego mniej, czyli 36,16 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja – 12,08 proc. Wielkim przegranym okazała się Trzecia Droga, którą poparło tylko 6,91 proc. wyborców.

Lipiec

Grali w szachy

W historycznej Sali BHP w Gdańsku odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Pomorza o Puchar „Solidarności” w szachach. Rozgrywano je w dniach 21–28 lipca. Honorowy patronat nad turniejem sprawował przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

„Tak” dla CPK

Region Gdański NSZZ „Solidarność” przyłączył się do akcji zbierania podpisów pod projektem ustawy o zobowiązaniu władz publicznych do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Stowarzyszenie #TAKdlaCPK powstało jako społeczna i ekspercka odpowiedź na zagrożenie zatrzymania realizacji programu inwestycyjnego Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

Misją stowarzyszenia jest doprowadzenie do powstania CPK, obejmującego zarówno komponent lotniskowy, jak i kolejowy, w najszybszym możliwym terminie.

Muzeum II Wojny Światowej

1 lipca podczas obrad Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „S” przyjęte zostało stanowisko w sprawie zmian na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Związkowcy sprzeciwili się zamiarom usunięcia z przestrzeni muzeum takich postaci, jak rotmistrz Pilecki, św. Maksymilian Kolbe czy rodzina Ulmów. Zdaniem związkowców jest to fałszowanie historii i próba pominięcia tych, którzy poświęcili się dla innych, świadomie kładąc na szali własne życie.

W obronie polskich lasów

Półtora tysiąca w Warszawie i setki osób protestujących pod urzędami wojewódzkimi – tak polscy leśnicy świętowali w tym roku Dzień Leśnika, który przypada 12 lipca. Powodem protestów pracowników była polityka rządu wobec Lasów Państwowych i tzw. nowy model polskiego leśnictwa. Komitet Protestacyjny Leśnych Związków Zawodowych, w skład którego wchodzi NSZZ „Solidarność”, domagał się realnego dialogu z rządem, szacunku dla branży i natychmiastowej dymisji obecnej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz odpowiedzialnego za leśnictwo wiceministra Mikołaja Dorożały.

Wzruszająca opowieść o żarliwych kapłanach

Siostra Krystyna Włodarska 5 lipca w gdańskiej sali Akwen podzieliła się osobistymi wspomnieniami i refleksjami o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, Patronie NSZZ „Solidarność”, i jego ojcu duchowym, proboszczu żoliborskiej parafii ks. Teofilu Boguckim. W lipcu siostra Krystyna Włodarska odbyła jeszcze kilka podobnych spotkań.

Sierpień

Obchody narodzin „Solidarności”

31 sierpnia w Sali BHP w Gdańsku spotkali się bohaterowi sierpniowych dni z 1980 roku, związkowcy, politycy, oficerowie służb mundurowych, uczniowie – stypendyści NSZZ „Solidarność”. Na uroczyste zebranie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przybył Andrzej Duda, prezydent RP. Jak co roku wręczono stypendia NSZZ „Solidarność”.

Wrzesień

Pielgrzymka na Jasną Górę

14 i 15 września na Jasnej Górze odbyła się 42. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy. To była wyjątkowa pielgrzymka. W tym roku przypadała 40 rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Patrona NSZZ „Solidarność”.

„Solidarność” pomaga powodzianom

We wrześniu wśród niosących pomoc osobom dotkniętym powodzią na południu Polski nie mogło zabraknąć naszego Związku. Struktury regionalne „Solidarności”, tam, gdzie doszło do kataklizmu, organizowały zbiórki rzeczowe i pomoc bezpośrednią dla ofiar powodzi. Pozostałe organizacje związkowe z całego kraju przekazywały środki finansowe.

„Tak” dla CPK zebrało 193 tysiące podpisów

Organizowana przez Stowarzyszenie „Tak dla CPK” akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy zobowiązującej rząd do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zakończyła się nie tylko pełnym sukcesem, ale wręcz przeszła oczekiwania autorów. Z wymaganych 100 tys. podpisów udało się ich zebrać niemal dwukrotnie więcej, w sumie 193 tys. Projekt ustawy, zakładający otwarcie części lotniskowej CPK do końca 2030 r., został złożony w Sejmie 18 września.

Pożegnanie Jacka Rybickiego

Na gdańskim cmentarzu Srebrzysko 16 września dobiegła końca doczesna droga śp. Jacka Rybickiego, człowieka z pokolenia NZS lat 80., działacza związkowego, posła, nauczyciela i byłego przewodniczącego ZRG NSZZ „S” oraz wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Pożegnali go członkowie rodziny, dawni i obecni liderzy struktur „Solidarności”, politycy i samorządowcy z lat AWS. Przybyli związkowcy pod swoimi sztandarami. Przyjaciele…

W obronie miejsc pracy

26 września w Warszawie pracownicy PKP Cargo i Poczty Polskiej, wspierani przez związkowców z innych branż, zgromadzili się przed siedzibami Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Aktywów Państwowych, aby wspólnie bronić miejsc pracy. W pikiecie brali udział także związkowcy z Regionu Gdańskiego.

Październik

Polska edukacja zmierza ku katastrofie

„Polscy nauczyciele muszą pracować z zespołami klasowymi, w których uczą się uczniowie o bardzo szczególnych potrzebach edukacyjnych. Warunki pracy nauczycieli są nie tyle trudne, co bardzo trudne i niezwykle obciążające” – czytamy w piśmie prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wystosowanym w Dzień Edukacji Narodowej. Zdaniem związkowców propozycje rządu w zakresie wynagradzania nauczycieli są stanowczo niewystarczające. „Niezmiennie, od kilkudziesięciu lat, domagamy się powiązania płac nauczycieli, a w zamyśle także wszystkich pracowników oświaty, ze wskaźnikiem w gospodarce, czyli przeciętną płacą w sektorze przedsiębiorstw lub przeciętną płacą w gospodarce. Jak do tej pory nasz postulat nie znajduje zrozumienia” – czytamy w stanowisku.

W 40. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

W kościele pw. Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, w sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki, 19 października miały miejsce główne obchody upamiętniające 40. rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W świątyni i na przykościelnym placu zgromadziły się tysiące wiernych i liczne poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”. W uroczystej mszy św. wzięli udział członkowie rodziny bł. ks. Jerzego i prezydent Andrzej Duda.

Referendum strajkowe

Pracownicy Poczty Polskiej do 11 października uczestniczyli w referendum strajkowym, podczas którego odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za rozpoczęciem akcji strajkowej w ramach trwającego sporu zbiorowego, którego przedmiotem jest żądanie podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkim pracownikom objętym ZUZP o kwotę 1000 zł brutto na etat z dniem 1 października 2023 roku?”. 96 procent pracowników Poczty Polskiej, uczestników referendum, opowiedziało się za rozpoczęciem strajku.

Piotr Duda na czele Rady Dialogu Społecznego

Od 23 października 2024 r. przez rok z ramienia „Solidarności” Radzie Dialogu Społecznego przewodniczy Piotr Duda, szef Komisji Krajowej NSZZ „S”. Z zasady przewodniczącym rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej. Piotr Duda objął funkcję przewodniczącego już po raz drugi.

Listopad

Tablica Anny Solidarność odsłonięta

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Anny Walentynowicz. Na budynku naszego Związku w Gdańsku, przy głównym wejściu, odsłonięcia tablicy dokonali: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz syn Anny Walentynowicz – Janusz Walentynowicz. Tablicę poświęcił ks. Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy gdański. Oprawę wojskową zapewniły Wojska Obrony Terytorialnej z Gdańska. Obecne były harcerki z 13. Kiełpińskiej Drużyny ZHR im. Anny Walentynowicz.

Policjanci protestują

W listopadzie policjanci w całym kraju prowadzili akcję protestacyjną, na którą składały się pikiety oraz zwolnienia lekarskie w ramach akcji „Lucyna”. W służbie policyjnej płace są zbyt niskie, co przekłada się na rosnącą liczbę „liniowych” wakatów. Postulaty łączą funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych policji. Niedoszacowane służby i policyjne wakaty rzutują na nasze bezpieczeństwo.

Nowy prezes fundacji

18 listopada odbyło się zebranie Rady Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy w Gdańsku. Po śmierci dotychczasowego prezesa Jacka Rybickiego dokonano wyboru Wojciecha Książka na tę funkcję. Na członka zarządu została wybrana Renata Tkaczyk, a na członka Rady Fundacji Bożena Brauer. Przypominamy, że Wojciech Książek jest inicjatorem powołania Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Jest przewodniczącym jego kapituły, która w dotychczasowych 22 edycjach przyznała 802 stypendia.

Koncert laureatów „Polska – moje miejsce, mój kraj”

23 listopada w auli koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku uroczyście ogłoszono wyniki ósmej edycji Wojewódzkiego Konkursu Muzycznego „Polska – moje miejsce, mój kraj”, a następnie odbył się koncert laureatów. Organizatorem konkursu jest Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Gdańsku.

Grudzień

Wigilia bez dyskryminacji

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” w jednogłośnie przyjętym 10 grudnia stanowisku powiedzieli „Tak” dla wolnej od pracy Wigilii i stanowcze „Nie!” dla dodatkowej niedzieli handlowej, gdyż zmiany są „krzywdzące i dyskryminujące” dla pracowników handlu.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej