Mecz Lechia – Ruch w kontrze do pseudowyborów 1985 r.

6 października 1985 roku odbył się niecodzienny, przez swą oprawę, mecz piłkarski Lechia Gdańsk-Ruch Chorzów. Najnowsza publikacja IPN Gdańsk „O wolne wybory, o niepodległą Polskę. Młodzi gdańszczanie przeciwko komunie” autorstwa ks. dr. Jarosława Wąsowicza traktuje właśnie o meczu Lechii Gdańsk z Ruchem Chorzów.

W Gdańsku były zawsze trzy miejsce gdzie otwarcie wyrażano antykomunistyczne poglądy. To bazylika św. Brygidy, Stocznia Gdańska i stadion Lechii przy ul. Traugutta. 

Mecz z Ruchem (wygrany przez Lechię 2:0) odbył się na tydzień przed wyborami do Sejmu PRL. które odbyły się 13 października 1985 roku. Środowiska opozycyjne w Gdańsku przeprowadziły akcję bojkotującą to wydarzenie oraz przygotowywały się do skontrolowania frekwencji wyborczej.

Stąd i antywyborcza akcja przeprowadzona 6 października 1985 roku przez Grupy Wykonawcze FMW oraz kilkoro innych młodych ludzi związanych ze środowiskiem opozycyjnym. Do wydarzenia doszło na stadionie gdańskiej Lechii, podczas meczu tej drużyny z Ruchem Chorzów. W pięćdziesiątej piątej minucie meczu Lechia – Ruch, po strzeleniu bramki przez piłkarzy z Gdańska, na płocie odgradzającym trybuny od boiska zawisł dziesięciometrowy transparent z napisem: „13 X bojkot! Solidarność”. Hasło na transparencie ma być bowiem dobitne i krótkie. Transparent namalowano w mieszkaniu Krzysztofa Biskupskiego we Wrzeszczu 

Akcja stała się pretekstem do ponad dziesięciominutowego skandowania przez kibiców haseł solidarnościowych i okrzyków: „Na wybory nie pójdziemy!”, „Solidarność!”. Gdy zomowcy likwidowali transparent, publiczność przywitała ich głośnymi okrzykami: „Gestapo!”, „Złodzieje!”, a organizatorzy przedsięwzięcia oddalili się ze stadionu przy użyciu świecy dymnej. Zastosowano także granat łzawiący UGŁ 200.

Pomysłodawcą akcji był absolwent III LO, Jacek Kurski, a w jej przeprowadzeniu brali udział: Piotr Dowżenko, Monika Mucek, Mariusz Wilczyński, Klaudia Moszczyńska, Jacek Pedrycz, Wojciech Jankowski i Krzysztof Biskupski. Na stronie IPN https://gdansk.ipn.gov.pl/pl jest możliwe pobranie wydawnictwa online.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej