Marsz 17 listopada w Warszawie zawieszony!

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” po specjalnym, zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu podjęła decyzję o zawieszeniu jutrzejszego (17 listopada 2022 r.) Marszu Godności. Zarząd Regionu Gdańskiego przeprasza za niedogodności.

Dzisiaj na nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Krajowej zdecydowaną większością głosów podjęto decyzję o zawieszeniu Marszu Godności, który jutro miał się odbyć w Warszawie.

W komunikacie po obradach Komisji Krajowej napisano m.in. że „w obecnej sytuacji wszystkie siły i uwaga powinny być skupione na zagrożeniu w jakim znalazła się Polska”.

KK złożyła także wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tragedii w Przewodowie, a także podziękowała wszystkim strukturom Związku za pełną mobilizację i liczne zaangażowanie.

Zawieszenie nie oznacza rezygnacji z postulatów kierowanych zarówno pod adresem Unii Europejskiej, jak i polskiego rządu. Dlaczego w ogóle protestujemy? Ponieważ propozycje rządu nie gwarantują skutecznej ochrony społeczeństwa przed ubóstwem energetycznym, firm energochłonnych przed upadłością, a w kontekście wysokiej inflacji nie gwarantują podwyżek dla szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Nie dają też jasnej odpowiedzi co dalej z emeryturami stażowymi.

Komunikat po nadzwyczajnym posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w dniu 16 listopada 2022 r.

Komisja Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła dzisiaj decyzję o zawieszeniu planowanej na jutro akcji protestacyjnej „Marsz Godności”. W obecnej sytuacji wszystkie siły i uwaga powinny być skupione na zagrożeniu w jakim znalazła się Polska, dlatego planowany protest zostanie przeprowadzony w innym terminie.

Komisja Krajowa składa wyrazy współczucia rodzinom i bliskim ofiar tragedii w Przewodowie. W tej dramatycznej chwili jesteśmy razem z Wami. Bez względu na ostateczny wynik śledztwa, winę ponosi Rosja, która dokonała agresji na Ukrainę.

NSZZ „Solidarność” stanowczo podkreśla że postulaty, które stały się powodem zorganizowania „Marszu Godności” są nadal aktualne i „Solidarność” nie zrezygnuje z walki o ich realizację. Stąd apel do Rządu RP, aby kierując się taką samą odpowiedzialnością jak „Solidarność”, podjął natychmiastowe rozmowy w sprawie postulatów.

Niezależnie od powyższego, Komisja Krajowa kieruje do członków Związku i wszystkich struktur zaangażowanych w organizację protestu słowa podziękowania za pełną mobilizację i liczne zaangażowanie. Jednocześnie prosimy o wyrozumiałość. Nigdy w historii Związku nie musieliśmy podejmować tak trudnej decyzji. Jednak nasza Ojczyzna, którą „Solidarność” nie tylko ma na sztandarach, ale i w swoich sercach, wymaga odpowiedzialności i rozwagi.

Piotr Duda

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej