Maraton Solidarności – inny niż wszystkie, biegnie i tym razem mimo pandemii

Maraton Solidarności – inny niż wszystkie, pobiegnie i tym razem. Nie będzie to jednak masowy bieg uliczny  ale wyczyn indywidualny, rozegrany przez poszczególnych uczestników. Ich sportowa rywalizacja i wysiłek złoży się na królewski dystans 42 195 km. ORLEN e-Maraton Solidarności i biegi towarzyszące rozgrywany jest od 1 lipca do 31 sierpnia br. Podtrzymane jest wydarzenie nieprzerwanie przez 27 lat.

Warto przypomnieć, że w 1981 roku bieg był rozegrany po raz pierwszy. Jego trasa rozegrana była między Gdynią a Gdańskiem. Na konferencji prasowej we wtorek 10 sierpnia br. prezentowany był plakat z biegu z 1981 r. i pamiątkowy talerz. Początkowo bieg rozgrywano na dystansie półmaratonu. Od 1995 r. biegacze przemierzają już pełny „królewski dystans”.

Co roku 15 sierpnia trasę z Gdyni przez Sopot i Westerplatte do centrum Gdańska (meta na Długim Targu) przebiegali maratończycy z niemal całego świata. To jeden z najbardziej międzynarodowych biegów maratońskich w Polsce. Drugi rok, z powodu panującej w Polsce i na świecie pandemii Covid-19 i związanymi z tym obostrzeniami, organizatorzy podjęli decyzję o zorganizowaniu wydarzenia w formie wirtualnego biegu.

– W czasie, który nie jest popularny do biegania i nie sprzyja biegom ważny jest udział w maratonie „Solidarności”. Atmosfera i charakter tego maratonu powiązany z określoną symboliką, powoduje, że jest to bieg inny od pozostałych. On nie jest zwykłym biegiem. Ma wymiar sportowy, powiązany z upamiętnieniem wydarzeń z niedawnej historii. Maraton trwał, nawet w stanie wojennym, byli tacy, którzy biegali między Gdynią a Gdańskiem – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Dotychczas, do 9 sierpnia br. zgłosiło się 367 biegaczy. Organizatorzy liczą na około 600 uczestników. To dużo, zważając na obostrzenia, na pandemię i trudności w trenowaniu. Jako, że nie ma limitu czasu, można ten dystans przebieg nawet w osiem godzin lub etapowo. Część uczestników pokonuje Maraton na Raty i dodaje kolejne etapy do swoich wyników. Liczy się udział i szacunek dla idei. A ta jest wyjątkowa. To jest rodzaj hołdu dla tych, którzy upominali się o prawa człowieka i prawa pracownicze w 1970 i 1980 roku. W tym roku dochodzi też jubileusz z narodowego kalendarza, czyli 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Organizatorzy czekają też zdjęcia z biegów w ramach ORELEN e-Maratonu Solidarności z Biegami Towarzyszącymi. Warto udokumentować starty, rywalizację, wysiłek, miejsca w których przebywają uczestnicy wydarzenia.

Zapraszamy do publikowania tych zdjęć w mediach społecznościowych, koniecznie z hasztagiem #orlenmaratonsolidarności i #orlenemaratonsolidarności

Celem imprezy jest podtrzymanie łączności z biegaczami, dla których Maraton „Solidarności” jest imprezą biegową najważniejszą w roku, popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy rekreacji pomimo pandemii.

Zawodnik może odbyć bieg od 1 lipca 2021 do 31 sierpnia 2021 r. Dystanse do wyboru:

  • 42 km 195 m – jednorazowy bieg maratoński
  • 42 km 195 m – maraton w ratach (od 2 do maksymalnie 7 rat)
  • 21 km 097 m – jednorazowy bieg półmaratoński – dystans dodatkowy
  • 10 km – dystans dodatkowy
  • 5 km – dystans dodatkowy

Długość maratonu wynosi 42 km 195 m, przy czym Organizator przyjmuje za właściwy dystans dla Biegu 42,2 km (ze względu na odchylenia pomiarowe urządzeń monitorujących czas), tu ważne będą wskazania GPX. Długość półmaratonu wynosi 21 km 97 m, przy czym Organizator przyjmuje za właściwy dystans 21 km ze względu na odchylenia pomiarowe urządzeń monitorujących czas.

Zawodnik może dystans pokonać w dowolnym terenie, przy zachowaniu zaleceń Ministerstwa Zdrowia co do dystansu społecznego.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej