Manewry Anakonda-23 skoordynowane z amerykańskim Defender-23 w Ustce

Nasza wojskowa Anakonda-23 prowadzona na poligonie nieopodal Ustki jest skoordynowana z amerykańskim ćwiczeniem Defender-23 oraz szwedzkim Aurora-23, w ramach inicjatywy połączenia ćwiczeń wzdłuż wschodniej flanki NATO pod nazwą „Exercise Trifecta”. Za przygotowanie ćwiczenia odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce Prezydent RP Andrzej Duda obserwował w sobotę 13 maja br. działania wojsk w czasie największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP ANAKONDA–23.

– Chciałbym, aby społeczeństwo było spokojne, w pełnym zaufaniu, że Polska jest bezpieczna i każdy stara się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej – mówił prezydent RP na poligonie. – Wiemy znakomicie, że są różne sytuacje, bo też i czas jest taki, z jakim jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia. Nigdy wojna nie była tak blisko nas; ona stwarza wiele trudnych sytuacji, także prowokacji. Najważniejsze dla mnie jest to, by Polska była bezpieczna.

Od lewej: Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski, Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak i Prezydent RP Andrzej Duda; 13 maja 2023 r.

Tegoroczna Anakonda składa się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise – TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise – CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

W części aktywnej (Joint LIVEX) ćwiczenia od 17 kwietnia br. do 16 maja, z fazą kulminacji działań od 6 maja 2023 r. udział bierze ponad 12 tys. polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Celem ćwiczenia jest integracja zdolności militarnych Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych. Anakonda-23 obejmuje nowe elementy sztuki wojennej m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.

Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane jest na poligonach Drawsko, Ustka i Nowa Dęba oraz poligonach na terenie Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii.

Fot. www.wojsko-polskie.pl i KPRM

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej