Maksymalna cena prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał 2 listopada br. ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych netto – 693 zł za MWh, samorządów i podmioty użyteczności publicznej oraz średnich firm – 785 zł za MWh od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r. Do 31 grudnia br. stawka VAT za energię elektryczną to 5 proc.

W wypadku gospodarstw domowych cena maksymalna będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla wszystkich gospodarstw domowych, 2,6 MWh – dla rodzin z osobą z niepełnosprawną, 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Ustawa wprowadza mechanizm maksymalnych cen energii, który ma chronić uprawnionych odbiorców przed drastycznym wzrostem cen prądu: gospodarstwa domowe, mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz podmioty użyteczności publicznej, jak m.in. placówki opieki zdrowotnej, szkoły, uczelnie, podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, domy pomocy społecznej, noclegownie, kościoły lub inne związki wyznaniowe, ochotnicze straże pożarne, placówki kulturalne, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, baseny i aquaparki. Mechanizm obejmie też jednostki samorządu terytorialnego i samorządowe zakłady budżetowe realizujące zadania z zakresu m.in. dróg, wodociągów i kanalizacji, transportu zbiorowego i porządku publicznego. Ustawą objęci będą także producenci rolni, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami, a także obiekty sportowe szkolące m.in. członków kadry narodowej.

Sprzedawcom energii będą przysługiwały rekompensaty za stosowanie maksymalnych cen – 19,7 mld zł. W okresie od 1 grudnia 2022 do 31 czerwca 2023 r. wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli przekazać odpisy na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny.