Listonosze: podniesienie „kilometrówki” pilnie konieczne

Czy pracujący na rzecz państwa polskiego i używając do tego prywatnego samochodu ma   dopłacać do narzędzi pracy? Tak, o ile jest listonoszem lub leśnikiem. Stawki za przejechany kilometr nie zmieniły się od 14 lat.

Czy 17 tys. listonoszy będzie miało wyższą kilometrówkę za używanie prywatnych samochodów do rozwożenia poczty? W imieniu pracowników Poczty Polskiej podniesienia stawki domaga się NSZZ „Solidarność”.

Bogumił Nowicki, przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” Pracowników PP S.A.

– Coraz częściej napływają oddolne informacje o uzasadnionym niezadowoleniu pracowników Poczty Polskiej, zatrudnionych na stanowisku listonosza, którzy wykonują swoje obowiązki na podstawie zawartych umów na użytkowanie samochodów prywatnych do celów służbowych – napisał w liście do zarządu tej Spółki Skarbu Państwa Bogumił Nowicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej.

Sprawa ma związek ze zwrotem części kosztów. Stawka kilometrowa swoją podstawę prawną ma w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, czyli „o używanie pojazdu do celów służbowych”.

– Zyskuje pracodawca, tracą pracownicy – komentuje Nowicki, mówiąc o sprawie, która dotyczy niebagatelnej liczby 17 tysięcy listonoszy.

Listonosze powinni też wystąpić do ministerstw Infrastruktury i Finansów o zmianę stawki maksymalnej na wyższą.  Stawka, ta najpopularniejsza dziś, wynosząca 0,8358 zł, biorąc pod uwagę tylko skalę inflacji powinna wynosić 1,25 zł. Nie wynosi i nie zanosi się na to, by zaczęła obowiązywać. To jest sprawa także leśników, nie tylko listonoszy oraz geodetów i lekarzy weterynarii. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przekazuje informację, że trwają prace na wyliczeniem nowej stawki. Tak od pięciu lat. Dlatego apelują do zarządu spółki:

– Prezydium KM NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej zwraca się do Pana Prezesa, aby na czas braku uregulowań na szczeblu ministerstwa infrastruktury, Zarząd PP S.A. podjął decyzję o podwyższeniu stawki za 1 km dla poszczególnych rodzajów środków transportu, użytkowanych przez pracowników na rzecz Spółki – czytamy w piśmie związkowego lidera pocztowców.

Przypomnijmy obowiązujące od 15 lat stawki, w przypadku samochodu osobowego o pojemności skokowej do 900 cm3 – 0,5214 zł, samochodu osobowego o pojemności  powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł motocykla – 0,2302 zł.