Kto pracuje w piątek 30 kwietnia 2021 r.?

Najbliższy piątek 30 kwietnia br. nie jest świętem, ale część pracowników będzie odbierać dodatkowy dzień wolny za święto 1 maja, które przypada w sobotę. Dotyczy to  m.in. urzędów.

Międzynarodowe Święto Pracy 1 maja w tym roku przypada w sobotę, dlatego zgodnie z Kodeksem pracy należy się za niego dodatkowy dzień wolny. Można więc wydłużyć weekend majowy do czterech dni. 

Przepis kodeksu ustala, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Jeśli święto przypada np. w piątek, tego dnia nie pracujemy, ale jeśli w sobotę, która nie wlicza się w wymiar czasu pracy (pracujemy pięć dni w tygodniu po 8 godzin), pracodawca musi odjąć 8 godzin pracy innym terminie.  

Zazwyczaj pracodawcy decydują, kiedy będzie można odebrać dodatkowy wolny dzień.  Decyzja o wyznaczeniu 30 kwietnia dniem wolnym od pracy zapadła w niektórych urzędach. Warto sprawdzić, czy urząd będzie otwarty. Część spraw urzędowych ma termin wyznaczony do końca miesiąca. W wielu firmach koniec i początek miesiąca to gorący okres rozliczeń, sprawozdań, faktur, wypłat. Kolejna szansa na długi weekend pojawi się  4 czerwca br., w piątek (o ile nie odbierzemy dnia wolnego 30 kwietnia). 3 czerwca br. w czwartek wypada w tym roku Boże Ciało. Perspektywa długiego weekendu w czerwcu br. wydaje się  atrakcyjna z powodu obostrzeń. W czerwcu sytuacja może być już inna.  

ASG 

Zdjęcie: Michelle Thiemanm / pexels.com

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej