Księża Solidarności na wystawie w kościele

Instytut Dziedzictwa Solidarności zaprasza do oglądania nowej wystawy „Księża Solidarności”. Ekspozycję oglądać będzie można od 3 czerwca 2021 roku w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

W trudnych realiach PRL-u katoliccy duchowni z całego kraju otaczali wsparciem i opieką nie tylko działaczy „Solidarności”, ale i miliony Polaków pragnących obalenia komunistycznego systemu. W celu upamiętnienia ich wkładu w demokratyczne przemiany 1989 roku Instytut Dziedzictwa Solidarności przygotował wystawę „Księża Solidarności”.

Ekspozycja składa się z 14 tablic przekrojowo prezentujących wkład Kościoła katolickiego i poszczególnych jego przedstawicieli w rewolucję Solidarności i pokonanie komunizmu w XX wieku. Odwiedzającym przedstawieni zostaną najważniejsi duchowi patroni NSZZ  „Solidarność” oraz wybrani kapelani Solidarności. Tablice zawierają, między innymi, biogramy księży, a szczególną uwagę poświęcono sylwetkom bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Całość poprzedzają tablice informujące o kontekście historycznym, w tym plansze  o  Mszach  św.  za  Ojczyznę,  pielgrzymkach  ludzi  pracy  na  Jasną  Górę, czy  zaangażowaniu  Kościoła  rzymskokatolickiego  w  Solidarność.  

Wystawa jest efektem wielu miesięcy prac zespołu Instytutu Dziedzictwa Solidarności pod kierunkiem dr. Mateusza Ihnatowicza. Także miejsce ekspozycji nie zostało wybrane przypadkowo – kościół pod wezwaniem św. Brygidy, nazywany bastionem Solidarności, to świątynia szczególna dla Polaków i działaczy związku. Po ogłoszeniu stanu wojennego była miejscem oporu i walki z reżimem komunistycznym, a także opoką dla członków zdelegalizowanej wówczas Solidarności.

Wystawę „Księża Solidarności” będzie można oglądać od 3 czerwca do 4 lipca 2021 roku w zabytkowej bazylice św. Brygidy w Gdańsku przy ulicy profesorskiej 17 w godzinach 10 – 18. Wstęp wolny.

Przeczytaj więcej o wystawie…>>

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej