Krzysztof Dośla w TVP: Pamiętajmy. Z szacunku dla tych, dla których tamte dni były ostatnimi

Gościem Forum Panoramy, programu informacyjno-publicystycznego TVP3 Gdańsk był 14 grudnia br. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S”.

Gość red. Wojciecha Sulecińskiego wypowiadał się m.in. o smutnych grudniowych rocznicach. Ich obchodzenie jest ważnym elementem etosu Solidarności. Uroczystości są obchodzone w sytuacji zagrożenia COVID-19.

– Musieliśmy ograniczyć wymiar uroczystości i organizacyjnie przygotować te wydarzenia, które mogą w tej sytuacji być zrealizowane, czyli zapalamy znicze, składamy wieńce, uczestniczymy we mszach świętych w Gdańsku i w Gdyni. Organizujemy też koncerty 16 grudnia w bazylice św. Brygidy. Niestety, bez udziału publiczności ale transmitowany będzie przez TVP Kultura o godzinie 19. Z kolei 17 grudnia, koncert realizowany przez TVP Gdańsk „Anioły Grudnia” będzie transmitowany o godzinie 18 na antenie TVP 1. Zapraszamy wszystkich, dla których ważna jest pamięć Grudnia 1970, pamięć o ofiarach, o wydarzeniach. Pamięć musi być przeniesiona na następne  pokolenia byśmy nie musieli już nigdy przeżywać takich dramatów. Prosimy o  przyjście, złożenie kwiatów, zatrzymanie się na chwilę refleksji. Krwawa ofiara została złożona na Wybrzeżu przez naszych kolegów, koleżanki, ojców, braci. Pamiętajmy. Z szacunku dla tych, dla których tamte dni były ostatnimi. Oni ośmielili się upomnieć o godność i o ludzie warunki  życia.  Ludzie mieli dosyć upadlających warunków życia – mówił Krzysztof Dośla.

Niestety, ze względu na ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne w bazylice św. Brygidy i podobnie w świątyni NSPJ w Gdyni jest miejsce na około sto osób. Tylko będą mogły wejść osoby zaproszone.

– Prosimy o zrozumienie ograniczeń – apelował Krzysztof Dośla.

Co ciekawe w tym roku rocznicowe dni przypadają w te same dni tygodnia jak w 1970 roku.

A czym były owe „wydarzenia”?

– To była zbrodnia. Czołgi, transportery, helikoptery, karabiny maszynowe użyto wobec ludzi pracy,  wydano wojnę społeczeństwu – zauważył przewodniczący ZRG.

 –  Zbrodnia miała miejsce na rozkaz komunistycznej, lewicowej, władzy.  To był czarny okres. Młodzi ludzie przejmują sztafetę pokoleń i powinni mieć gwarancję, że się czarny czas nie powtórzy. O nią trudno, bo nikt z rozkazodawców, ze sprawców kierowniczych, nie został ukarany. A przecież zginęli ludzie, wielu było rannych, ludzi wyrzucano z pracy. Nie wiemy nawet jaka była rzeczywista skala represji i krzywd. Wielu rannych, pobitych się nie ujawniało z obawy – przypomniał Dośla. 

Przypomniano też, że w 1980 roku robotnicy upomnieli się o pomnik. Pomnik zaczął powstawać niemal od razu, gdy 17 sierpnia stanął drewniany krzyż. Jednym z tych, którzy się przyczynili w Gdańsku od powstania pomnika był, niestety już nieżyjący, stoczniowiec Henryk Lenarciak. Z kolei w Gdyni przy dawnej stoczni pomnik przypomina zamarłego w październiku Adama Gotnera, trafionego w Grudniu sześcioma kulami.     

Program TVP3 tutaj…

https://gdansk.tvp.pl/1467878/forum-panoramy

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej