Krajówka o przygotowaniach do Krajowego Zjazdu Delegatów i o Patronce nauczycieli

Obrady Komisji Krajowej NSZZ „S” 18 i 19 marca w Spale toczyły się wokół trwajacych i grożących zwolnień grupowych oraz przygotowań do kwietniowego Krajowego Zjazdu Delegatów. Doceniając etos zawodu – przypomniano postać patronki polskich nauczycieli bł. Natalii Tułasiewicz.

Obrady KK NSZZ „S” w dużej części były poświęcone obecnej sytuacji na rynku pracy. Rozmowy toczyły się wokół problemów związanych ze zwolnieniami grupowymi i negocjacjacjami z pracodawcami. Dyskutowano o sytuacji pracowników, w sposób szczególny o tym, co dzieje się w Poczcie Polskiej S.A. Poruszono także temat zwolnień grupowych i tzw. restrukturyzacji w Grupie PKP Cargo.

Fot.solidarnosc.org.pl

Przewodniczący Krajówki Piotr Duda omówił ostatnie prace, jakie toczyły się w ramach Rady Dialogu Społecznego, w tym podczas posiedzenia plenarnego, które pod koniec lutego br. odbyło się w Pałacu Prezydenckim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
Poruszono także tematy nadchodzącego Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” oraz zmian w Statucie NSZZ „Solidarność”, które mają być przedmiotem kwietniowych obrad KZD.

Podczas obrad przyjęto również uchwałę ws. wykonania ubiegłorocznego budżetu i przyjęto plany budżetowe na 2025 r.

Komisja Krajowa NSZZ „S” powołała także Kapitułę Tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” i Honorowy Członek NSZZ „Solidarność”.

Podczas obrad członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjęli stanowisko, w którym upamiętnili bł. Natalię Tułasiewicz, patronkę polskich nauczycieli, zamordowaną w obozie dla kobiet Ravensbrück 31 marca 1945 r.

Dziewczyna naukowiec, autorka wielu książek, wykładała w Poznaniu i w Rzymie

W 45 rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Komisja Krajowa NSZZ Solidarność składa hold błogosławionej Natalii Tulasiewicz, nauczycielce, patriotce, emisariuszce polskiego państwa podziemnego, która poniosła męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück 31 marca 1945 roku

napisali członkowie KK NSZZ „S” w stanowisku.

bł. Natalia – przed wojennym kataklizmem

W rocznicę męczeństwa bł. Natalii Tułasiewicz członkowie Komisji Krajowej NSZZ „S” wezwali do upamiętnienia tej postaci poprzez uroczystości, modlitwę i refleksję nad dziedzictwem, które pozostawiła.

Kim była? Kościół potwierdził wielkość heroicznych cnót i świętość ofiary Natalii Tułasiewicz aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Jest jedną ze 108 męczenników za wiarę II Wojny Światowej. 

19 stycznia 2022 r. Kościół dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowił bł. Natalię Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce jako tej, która „z największym zapałem głosiła Chrystusa, pragnąc świętości dla dusz wielu”.  

Polonistka, nauczycielka, poetka, była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu. Pochodziła z Poznania. Była związana z tamtejszym uniwersytetem.

Czas przedwojenny (archiwum rodzinne)

W czasie II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać młodym, zagubionym pracownikom przymusowym. Po wielu godzinach codziennej, ciężkiej pracy w fabryce, realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową.

Więziono ją w Hanowerze, potem w Kolonii. Była torturowana. W 1944 r. odesłano ją do KL Ravensbrück (Frauen-Konzentrationslager Ravensbrück). Numer obozowy 75188. W Wielki Piątek 30 marca 1945 r. podczas ostatniej selekcji zakwalifikowano Natalię do gazu. Nazajutrz nikt jej już nie widział. Miesiąc później armia sowiecka oswobodziła kilka tysięcy ocalałych więźniarek obozu.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej