Kościerzyna świętowała 40-lecie „Solidarności”

„Solidarność” w Kościerzynie świętowała czterdzieste urodziny Związku jako pierwsza, ponieważ już w czerwcu. W kościele pw. Świętej Trójcy odbyła się msza św. z udziałem bp. Wiesława Szlachetki. Stanowiła ona jednocześnie główną część zaplanowanego na ten dzień odpustu Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin.

– Minęło 20 lat od dnia, w którym zawierzono ludzi pracy Matce Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin. Przy tej okazji zorganizowane zostały obchody 40-lecia powstania „Solidarności” oraz 20-lecie poświęcenia sztandaru kościerskiego oddziału Związku. Wręczaliśmy wota wdzięczności Matce Boskiej Kościerskej za opiekę przez te wszystkie lata – relacjonuje Józef Rymsza, kierownik oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego „Solidarności” w Kościerzynie.

– Dziesiątki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy członków „Solidarności” przez te 40 lat ryzykowało, przynajmniej przez pierwsze 8-10 lat, swoim życiem – mówił podczas zorganizowanej 20 czerwca uroczystości Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Odniósł się także do obecnych działań.

– My ciągle budujemy „Solidarność” i będziemy ją budować, dopóki ludzie będą wykonywali prace. Dbałość o godne warunki, o to, żeby za pracę można było otrzymywać godziwe wynagrodzenie, to przecież nic innego, jak dbałość o rodzinę – powiedział przewodniczący.

Do wartości rodzinnych nawiązał w swojej wypowiedzi również burmistrz Kościerzyny.

– Naszą królową i matką jest Matka Boska Królowa Rodzin. Tradycja, przywiązanie rodzinne, od zawsze pomagały funkcjonować nam w tym miejscu. Dzięki temu przywiązaniu, poszanowaniu wartości rodzinnych oraz głębokiej wierze, udało się wrócić do rodzinnej polskiej ziemi – powiedział Michał Majewski.

– Wywracanie wartości zawsze prowadzi do zachwiania normalnych relacji międzyludzkich – zwrócił uwagę w swoim kazaniu ks. biskup Wiesław Szlachetka. – Demoralizację próbuje się wprowadzać już w przedszkolach pod pretekstem rzetelnej wiedzy, ośmieszając tradycyjne małżeństwo i rodzinę oraz wychowanie doczesności i wierności. Dochodzi do podważania autorytetów rodziców, nauczycieli i wychowawców.