Koronawirus: ZUS zaleca kontakt elektroniczny także składając wnioski

Wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy  można składac także elektronicznie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu choroby COVID-19.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy złożyć oświadczenie. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej www.zus.pl. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A, zaświadczenie Z-3b. Nie potrzeba również zaświadczeń z placówki oświatowej, ani ZUS ZLA

Pracownik lub zleceniobiorca oświadczenie składa do swojego płatnika składek np. pracodawcy, zleceniodawcy – w sposób jaki jest  przyjęty w danym miejscu pracy.

W ZUS sprawy można załatwiać poprzez Platformę Usług Elektronicznych lub Centrum Obsługi Telefonicznej.

W przypadku potrzeby kontaktu można skorzystać z informacji telefonicznej, wysłać maila lub skorzystać z portalu PUE ZUS.

Poprzez PUE ZUS większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi można załatwić bez wychodzenia z domu. Osoba zarejestrowana w PUE w każdej chwili ma dostęp do swoich danych zapisanych na indywidualnym koncie ZUS, może śledzić stan swoich spraw i otrzymywać powiadomienia e-mailem lub SMSem a także przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe oraz składać wnioski i dostawać na nie odpowiedzi. Przedsiębiorcy mogą też samodzielnie generować niektóre dokumenty, m.in. informację o aktualnych zgłoszeniach do ubezpieczeń bądź zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

W przypadku potrzeby kontaktu można korzystać z informacji telefonicznej – numer tel. 22 560 16 00.  Konsultanci są dostępni w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 18.00.

Można korzystać również z kontaktu mailowego. Adres e-mail do zapytań ogólnych cot@zus.pl

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Krzysztof Cieszyński

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej