Koronawirus w miejscu pracy

Niemal 97 procent pracodawców obawia się wpływu rozprzestrzeniania się koronawirusa na ich biznes.

– Koronawirus spadł niespodziewanie na polską i światową gospodarkę. Jest to tzw. czarny łabędź, czyli zjawisko w ekonomii, które bardzo ciężko zaplanować, a które może niezmiernie pokrzyżować plany przedsiębiorców, pracodawców i samych pracowników – uważa Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres, który był gościem audycji „Głos pracownika” emitowanej na antenie Radia Gdańsk.

Oczywistym jest, że w przypadku epidemii pracodawca musi zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników. – Jeśli jest to branża umożliwiająca pracę zdalną, to na pewno zalecenie jest takie, żeby zostać w domu i unikać kontaktu z dużymi zbiorowościami ludzi. Ale nie we wszystkich branżach jest to możliwe. Dobrym przykładem są firmy produkcyjne, przemysłowe, logistyczne, czy budowlane – wyjaśnia Maciołek.

A co w przypadku, gdy do firmy wracają osoby, które przebywały za granicą? Czy mogą być izolowane od reszty pracowników?

– Kodeks pracy nie mówi nic o izolacji pracowników. Ale jeśli to pracodawca zlecił zagraniczny wyjazd, to teraz powinien we własnym zakresie zrewidować stan zdrowia pracownika – mówi gość audycji „Głos pracownika”.

Okres zimowo-wiosenny to czas wielu przeziębień. Czy teraz, gdy panuje epidemia strachu przed koronawirusem, można zmusić pracownika, by poszedł do lekarza i się przebadał?

– Jeżeli widzimy potencjalne ryzyko dla siebie i innych pracowników, to musimy zgłosić to pracodawcy. Pracodawca musi zadbać o to, by miejsce pracy zachowało odpowiednią higienę. Powinien porozmawiać z daną osobą i poprosić, by zgłosiła się do lekarza i zrewidowała swój stan zdrowia
– tłumaczy Cezary Maciołek.

Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze i co wtedy zrobić? To tylko niektóre tematy, którymi zajmują się reporterzy „Radia Gdańsk”. Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność” i jest emitowana w każdy poniedziałek o godzinie 12.30.

(TySol/YT)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej