Koronawirus: Sekretariat Ochrony Zdrowia „Solidarności” apeluje

Prezydium Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” zwraca się z apelem do Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i Wojewodów oraz innych Instytucji Zarządzania Kryzysowego o zabezpieczenie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w placówkach opieki zdrowotnej a także laboratoriach wykonujących testy na obecność koronawirusa.

Apel Prezydium Rady Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” ws. zagrożeń związanych z epidemią COVID-19

Stan epidemii w jakiej znalazła się Polska nakłada na pracowników służby zdrowia dodatkowe zagrożenia, w tym zagrożenie ich zdrowia i życia oraz bezpieczeństwa ich rodzin.

Niestety, od kilku dni docierają do nas niepokojące informacje z wielu szpitali, laboratoriów i stacji pogotowia ratunkowego o dramatycznych brakach w zaopatrzeniu w jednorazowy sprzęt ochronny, niewłaściwe zabezpieczenie sprzętu medycznego i brak środków antybakteryjnych.

Obawy budzą również decyzje o przekształceniu części niektórych szpitali w oddziały zakaźne lub tzw. obserwacyjne, często umieszczone w newralgicznych częściach placówek-bez stosownego zabezpieczenia epidemicznego, zarówno dla pacjentów jak i dla pracowników.

Bezpieczeństwo tych ostatnich jest kluczowe-jest gwarancją, że oprócz determinacji rządzących-uda nam się bezpiecznie pokonać epidemię.

Zwracamy się za pośrednictwem Pana Ministra do Wojewodów koordynujących działania przeciwepidemiczne w terenie o monitoring i szybkie działanie na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego całego personelu zatrudnionego w podmiotach leczniczych.

Apelujemy o przemyślane decyzje i działania, które zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo.

Prosimy i apelujemy do wszystkich Polaków korzystających z opieki zdrowotnej o szczegółowe informowanie o swoich pobytach i o możliwych kontaktach z osobami powracającymi zza granicy lub przekraczającymi granicę w związku z pracą nawet jeśli nie mieli żadnych objawów choroby. Więcej informacji to większe bezpieczeństwo pracowników, zatajenie to narażanie zdrowia i życia kolejnych osób.

Prezydium Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia składa wyrazy najwyższego uznania i solidarnego wsparcia wszystkim Pracownikom Opieki Zdrowotnej, którzy z narażeniem bezpieczeństwa siebie i swoich rodzin walczą o zdrowie i życie pacjentów.

Przewodnicząca
Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”
Maria Ochman