Koncert upamiętniający 108 błogosławionych męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej 

Wśród 108 błogosławionych polskich męczenników, zamordowanych podczas II wojny światowej z nienawiści do wiary (łac. odium fidei) byli trzej biskupi, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich, są gdańscy męczennicy.

W czasie, gdy znaki wiary stają się celem ataków i libertyńskich profanacji, a ludzie Kościoła zdają się wobec nich bezradni, lub sami stają się przyczyną zgorszenia, przypominamy postacie Kościoła, sprawujące duszpasterską posługę na Pomorzu. Wiernych do końca w obliczu terroru narodowego socjalizmu. Na Wschodzie od 1917 roku dokonała się hekatomba popów i ich rodzin, wymordowanych tysiącami przez oszalałych bolszewików, ateistów, wyznawców „religii bez Boga” oraz po 1939 roku setek księży katolickich.

Męczennicy za wiarę zostali beatyfikowani podczas pielgrzymki apostolskiej św. Jana Pawła II do Polski 13 czerwca 1999. W liturgii Kościoła wspomnienie Błogosławionych 108 polskich męczenników obchodzi się 12 czerwca. Wśród nich są:

Ks. Bronisław Komorowski urodził się 25 maja 1989 r. w Barłożnie, w powiecie Starogard Gdański, w rodzinie chłopskiej. Świecenia kapłańskie otrzymał 29 marca 1914 r. W 1924 r. ks. Komorowski został mianowany administratorem nowo powstałej placówki duszpasterskiej dla Polaków w Gdańsku Wrzeszczu, która miała powstać z przebudowy konnej ujeżdżalni pruskiej na kościół p.w. św. Stanisława Biskupa. Był jedynym przedstawicielem społeczności polskiej w Radzie Miejskiej Gdańska. Kościół św. Stanisława we Wrzeszczu nie tylko był miejscem kultu religijnego, ale i kuźnią ducha polskiego, gdyż tu z kazalnicy padały słowa do czynów patriotycznych, do wytrwania przy Polsce, mimo wzrastającego nacisku wroga, kosztem największych ofiar i wysiłków. Ks. Komorowski podnosił na duchu, dodawał odwagi i wzmacniał wiarę w lepsza przyszłość. 

1 września 1939 r. ks. Komorowski został uwięziony w Victoria Schule w Gdańsku, a następnie osadzony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie.

W Niedziele Palmowa 1940 r. ks. Komorowski znalazł się w utworzonej z przedstawicieli Polonii Gdańskiej kompanii karnej. Wraz z innymi jej członkami poddany został wyniszczającym torturom i zamordowany w lasach otaczających obóz w Wielki Piątek, 22 marca 1940 r.
Umiał pocieszyć ludzi. Starano się zrobić z niego obozowe pośmiewisko przez mianowanie go „kapo” kolumny roboczej, czyszczącej kloaki obozowe. Chciano go zmusić, aby znęcał się nad współwięźniami. Lecz on okazał Chrystusowa miłość wobec nich.

Ks. Marian Górecki (1903–1940)
Ks. Marian Górecki urodził się 21 maja 1903 r. w Poznaniu. W 1928 r. przyjął świecenia kapłańskie. We wrześniu 1933 r. przeniesiony do pracy w diecezji gdańskiej i przekazano mu administracje nad kaplicą w Gdańsku Nowym Porcie oraz opiekę nad tamtejsza Polonią. Z zapałem poświecił się pracy duszpasterskiej, a szczególnie pracy wśród młodzieży oraz licznych polskich stowarzyszeń działających w mieście. Pełnił również obowiązki prefekta w Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku.

Ks. Górecki został aresztowany 1 września 1939 r. Następnego dnia przewieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie pracował przy wyrębie drzewa i jako szklarz. W Niedzielę Palmową 1940 r. przydzielony karnej kompanii. 22 marca 1940 r., ks. Marian Górecki, wraz z 66 osobami, został rozstrzelany.  

Ks. Władysław Miegoń (1892–1942)
Błogosławiony Władysław Miegoń urodził sie 30 września 1892 r. w Samborcu koło Sandomierza z rodziców Stanisława i Marianny z d. Rewera. W młodości kapłańskiej wypełniał posługę wikariuszowską w Modliborzycach, Bodzentynie, Głowaczowie, Staszowie i Iłży. W listopadzie 1919 r. przeszedł do duszpasterstwa wojskowego. Odtąd los związał go z Marynarka Wojenna – od Aleksandrowa Kujawskiego przez Wojnę Bolszewicka, po garnizony Pucka i Gdyni. Uczestnik dwóch wojen z bolszewicka Rosja i w obronie Kępy Oksywskiej 1939, wykazał się niezwykłym męstwem, niezłomnością i wiara w zwycięstwo.

Po kapitulacji Oksywia, dobrowolnie popłynął z jeńcami do niewoli. Życie zakończył w obozie koncentracyjnym Dachau w 1942 r.

Ks. Franciszek Rogaczewski (1892–1940)
Błogosławiony Franciszek Rogaczewski urodził się 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach, w rodzinie pielęgnującej od pokoleń tradycje polskości.  Świecenia kapłańskie otrzymał 16 marca 1918 r.

Jego pierwsza placówka duszpasterska było Nowe Miasto na Pomorzu. W latach 1920–1926 pracował jako wikariusz w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie przez rok był wikariuszem w parafii św. Brygidy w Gdańsku. Od 1 sierpnia 1928 r. ks. Rogaczewski związał się z parafia św. Józefa. Wszędzie dał się poznać jako człowiek czynu, pełen inicjatyw, obdarzony zdolnościami organizacyjnymi.

Aresztowany 1 września został osadzony w Victoria Schule. W KL Stutthof mężnie znosił szykany i tortury. Na krótko przed swoja męczeńska śmiercią powiedział do ks. Alojzego Muzalewskiego, współwięźnia: „Wiesz, czuje że zginę, powiedz moim ukochanym wiernym w kościele Chrystusa Króla, że chętnie oddam swe życie pro Christo et Patria”. Został rozstrzelany 11 stycznia 1940 r.   

S. Alicja Kotowska (1899–1939)
Maria Jadwiga urodziła się w Warszawie 20 listopada 1899 r., w rodzinie organisty Jana Kotowskiego i Zofii z Barskich. W 1918 r. zdała maturę i w tym samym roku podjęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim.  Maria wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1920 r., gdy do Warszawy zbliżały się wojska bolszewickie, pospieszyła na front i pomagała jako sanitariuszka Czerwonego Krzyża. Działała także w warszawskich szpitalach. W 1932 r., za bohaterską służbę została odznaczona krzyżem Polonia Restituta.
W okresie studiów poznała Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa – siostry zmartwychwstanki, które założyła bł. Celina Borzęcka. W 1929 r. obroniła pracę magisterską z chemii poświęconą badaniom ebulioskopowym. W 1928 r., złożyła zakonne śluby wieczyste. W 1934 r. została mianowana dyrektorem borykającej się z problemami finansowymi Prywatnej Szkoły Powszechnej i Żeńskiego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Wejherowie.  

We wrześniu 1939 r. a mocy jednej z pierwszych niemieckich decyzji w Wejherowie zlikwidowano szkołę i zakład sióstr zmartwychwstanek. Matka jednej z uczennic, Anna Scheibe, dowiedziała się, że s. Alicji grozi aresztowanie i zaproponowała pomoc w ucieczce. Siostra Alicja z propozycji nie skorzystała. 24 października 1939 r. została aresztowana.  Zawieziono ją do więzienia w Wejherowie.
11 listopada 1939 r. na dziedziniec więzienia wjechały ciężarówki. Z cel wywleczono grupę więźniów, wśród nich s. Alicję. Rozstrzelano ją najprawdopodobniej tego samego dnia, 11 listopada 1939 r. w lasach Piaśnicy Wielkiej.

Proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku ks. dr Bartłomiej Stark, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot i dyrektor O. Totalizatora Sportowego w Gdańsku Kazimierz Janiak zapraszają na koncert upamiętniający 108 błogosławionych męczenników.

Wystąpią:

  • Małgorzata Priebe – sopran
  • Edyta Łuczkowska-Swat – alt
  • Cappella Gedanensis
  • Rafał Kłoczko – dyrygent

11 czerwca 2023 (niedziela), godz. 19, kościół pw. Chrystusa Króla, ul. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55 w Gdańsku (Hucisko)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej