Kolejny miesiąc spada bezrobocie

Poprawia się na pomorskim rynku pracy. Czerwiec to kolejny miesiąc, w którym zmalała liczba bezrobotnych i wzrosła liczba ofert pracy dostępnych w powiatowych urzędach pracy. Z danych szacunkowych wynika, że w czerwcu bieżącego roku może być po raz pierwszy od czerwca 2019 roku sytuacja, kiedy w stosunku miesiąc do miesiąca stopa bezrobocia nie wzrosła w żadnym powiecie województwa pomorskiego.

Na 30 czerwca br. w pomorskich urzędach pracy zarejestrowanych było 55 tys. bezrobotnych. Miesiąc wcześniej było ich więcej o prawie 2 tys. osób.  Stopa bezrobocia w końcu czerwca br. wyniosła 5,8 proc. i jest to spadek (o 0,2 pkt. proc.) w porównaniu z końcem maja br. Jednak w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku była wyższa o 0,3 pkt. proc.

W ubiegłym miesiącu do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego wpłynęło 8,6 tys. ofert pracy; jest to o prawie 0,7 tys., tj. 8,2 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. W porównaniu z czerwcem 2020 r. odnotowano 25,7 proc. wzrostu liczby wolnych miejsc pracy (w ubiegłym roku wyniosła ona 6,8 tys.). Największy wzrost liczby wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej w czerwcu w porównaniu z majem br. nastąpił w powiecie gdańskim (o 92,0 proc., tj.177 ofert) oraz w Sopocie (o 92,0 proc., tj. 35 ofert). Największy spadek odnotowano w powiecie bytowskim (o 45%, tj. 134 oferty mniej niż przed miesiącem).

Ponadto w czerwcu br. padł kolejny rekord w liczbie wpisanych do ewidencji powiatowych urzędów pracy oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Tym razem osiągnięto wartość 17,6 tys., a poprzedni rekord padł w marcu br., kiedy liczba ta wyniosła 15,5 tys. Ten – nieco idylliczny – obraz sytuacji na wojewódzkim rynku pracy może nieco zaburzać ocena koniunktury gospodarczej przez pomorskich przedsiębiorców. Czerwiec br. upłynął pod znakiem mniej korzystnych niż przed miesiącem ocen ogólnej koniunktury gospodarczej dokonanych przez pomorskich przedsiębiorców. W przypadku wszystkich rodzajów działalności oceny są jednak lepsze niż w ubiegłym roku.

Źródło: porp.pl, Dane szacunkowe o rynku pracy w woj. pomorskim – czerwiec 2021 r.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej