Kamień węgielny: 500 miejsc pracy i offshore wind

Na stoczniowej Wyspie Ostrów, pomiędzy Martwą Wisłą a Kanałem Kaszubskim, powstanie fabryka morskich wież wiatrowych.

Rocznie powstawać tam będzie do 150 konstrukcji. Tam też powstanie 500 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów. Kamień węgielny pod budowę zakładu został wmurowany 5 czerwca br.
Fabryka – nowoczesny zakład do produkcji wież wiatrowych offshore dla turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW, o średnicy do 11 m (maksymalna długość jednej sekcji to 50 m, waga do 800 ton) powstanie przez współpracę Baltic Towers, spółki należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy z hiszpańską firmą GRI Renewable Industries, S.L.

Podczas obrad ZRG NSZZ „S” 3 czerwca br. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG, ocenił, że lokalizacja w Gdańsku i budowa nowoczesnej fabryki to wielka szansa dla gospodarki morskiej Wybrzeża i dobre miejsca pracy.
Gdańska fabryka będzie kluczową inwestycją dla polskiego sektora energetyki odnawialnej i wspierać ma rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW) w Polsce i Europie, transformację energetyczną przemysłu, zwiększającą konkurencyjność polskiej gospodarki.
– Trójmiasto to miejsce, gdzie zawsze działa się historia i dziś dzieje się na nowo. Dzięki temu innowacyjnemu projektowi wchodzimy do pierwszej ligi światowego biznesu. Zaczynamy nowy rozdział, który ugruntuje pozycje Trójmiasta i Stoczni Gdańskiej na rynku europejskim i światowym. Ten sukces zaczyna się dzisiaj i nazywa się Gdańsk – powiedział prezes ARP S.A. Michał Dąbrowski
Uruchomienie zakładu jest zaplanowane na drugi kwartał 2025 r.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej