Jubileuszowy zjazd naszego Związku | MATERIAŁ AKTUALIZOWANY

XXX Krajowy Zjazd Delegatów zbierze się w Zakopanem 26 i 27 maja br. w cieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i działań wojennych na wchodzie. Poprzedzą go obrady zwołanej dzień wcześniej „Krajówki”.

ZOBACZ TAKŻE:

Na XXX KZD NSZZ „Solidarność” przybędzie około 300 delegatów oraz 200 gości, w tym  najważniejsze osoby w państwie. Region Gdański NSZZ „S” reprezentuje 17 delegatów.

Istotnymi punktami obrad będą propozycje zmian w statucie Związku i w ordynacji wyborczej, debata nad funkcjonowaniem funduszy strajkowych oraz wprowadzeniem „władzy sądowniczej” w Związku. W części roboczej Piotr Duda, przewodniczący „S”, przestawi sprawozdanie z prac KK NSZZ „S”.

Przypomnijmy, że I KZD NSZZ „Solidarność” obradował w dwóch turach od 5 do 10 września i od 26 września do 7 października 1981 r. w Gdańsku (Hala Olivia) i kończył trwający od września 1980 r. proces wyboru władz NSZZ „S” oraz wprowadził poprawki do statutu oraz opracował program NSZZ „S”. I KZD był jednym z najważniejszych wydarzeń w działalności „Solidarności”. XXIX KZD zebrał się w październiku 2018 r. w setną rocznicę odzyskania niepodległości, pod hasłem „Solidarność dla Niepodległej” i miał charakter sprawozdawczo-wyborczy.

Stan wojenny uniemożliwił jawną działalność Związku, który przez 8 lat pozostawał w podziemiu. II KZD zebrał się w kwietniu 1990 r. również w Gdańsku. Deklaracja programowa Związku została przyjęta przez XXI KZD NSZZ „S”, który obradował w Legnicy w sierpniu 2007 r. Poprzedni XXIX KZD zebrał się w październiku 2018 r.

– Nie byłoby „Solidarności” bez walki poprzednich pokoleń o wolność narodu, bez robotniczych zrywów przeciw zniewoleniu i lekceważeniu ich praw w Poznaniu w 1956 roku, na Wybrzeżu w 1970, w Radomiu, Ursusie, Płocku i innych miastach w 1976, bez działalności – nielegalnych w PRL – wolnych związków zawodowych, a przede wszystkich wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, Jego pielgrzymki do Polski i duchowego  wsparcia. Na bazie tych historycznych doświadczeń oraz nauki społecznej Kościoła Katolickiego został zbudowany program NSZZ „Solidarność”. W centrum tego programu znajduje się pracownik, który ma zagwarantowaną swobodę korzystania ze wszystkich podstawowych praw człowieka i praw socjalnych, wśród których prawo do wolności i godności wysuwają się na pierwszy plan – czytamy w preambule do deklaracji.

Dwudniowy Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” w Zakopanem poprzedzi msza święta w intencji członków Związku i Ojczyzny, odprawiona w środę 15 maja br. o godz. 18 w kościele – Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski.

Wśród oficjalnych gości  XXX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”, który w czwartek i piątek obradować będą w Centralnym Ośrodku Sportu będą m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prezydent RP Andrzej Duda i marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki (o ile dotrze ze Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, od lat organizowanego przez Klausa Schwaba). Spotkanie z nimi zaplanowane jest na czwartek, 26 maja. Pojawić się mają na KZD także wicemarszałek Senatu Marek Pęk, prezes IPN Karol Nawrocki i Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko. Wśród gości ma znaleźć się także Mychajło Wołyniec, przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Górników Ukrainy (NPGU) i jednocześnie przewodniczący Ukraińskiej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych (KVPU).

fot. Ewa Odyjas

O godz. 5 nad ranem 25 maja na Giewoncie zawisła flaga „Solidarności”. Wnieśli ją Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ Pracowników Sądownictwa i Prokuratury NSZZ „Solidarność” i Artur Braszkiewicz, przewodniczący związku w KWK Ruda Ruch Halemba.