Jesteśmy w głębokiej recesji

Senat jednogłośnie przyjął we wtorek wieczorem nowelizację ustawy budżetowej na 2020 r. i zgłosił swoje poprawki, m.in. zwiększył o 2 mld zł wydatki na zdrowie i o 3 mld zł na subwencję oświatową dla samorządów oraz rezerwę 1 mln zł dla Europejskiego Centrum Solidarności. Teraz poprawki “przepracuje” Sejm.

Zgodnie z nowelizacją budżetu, uchwaloną wcześniej przez Sejm, deficyt br. został podniesiony z zerowego do 109,3 mld zł. Limit wydatków budżetowych wzrósł o 72,7 mld zł do 508 mld zł. Dochody są szacowane na 398,7 mld zł i będą niższe od planowanych o 36,7 mld zł, dochody podatkowe spadną o 40,3 mld.

Spadek PKB w całym 2020 r. wyniesie 4,6 proc., wobec  zakładanego wzrostu o 3,7 proc. Zatrudnienie w gospodarce narodowej spadnie o 2,4 proc., a płace wzrosną o 3,5 proc.

 Znaleźliśmy się w najgłębszej recesji od 29 lat. Uwzględniając tzw. tarcze antykryzysowe (na czas COVID-19) finansowane z Państwowego Funduszu Rozwoju i poprzez Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 utworzony w Banku Gospodarki Krajowej deficyt całego sektora finansów publicznych (czyli tzw. general government) wzrasta do 270 mld zł, czyli do 12 proc. PKB.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej