Jest porozumienie w fabryce Beko. Związki wywalczyły odprawy i premię za frekwencję
Należące do kapitału turecko-amerykańskiego Beko Europe szykuje grupowe zwolnienia w dwóch zakładach w Polsce. Pracę ma stracić nawet 1800 osób. Związki zawodowe, w tym NSZZ „Solidarność”, te działające we wrocławskiej fabryce lodówek Beko, porozumiały się z zarządem firmy w sprawie zakończenia działalności zakładu. Zwolnienia obejmą tam 700 osób, które otrzymają odprawy w zależności od stażu pracy i dodatkowy bonus.
Na początku września br. firma Beko Europe poinformowała o zakończeniu działalności zakładów w Łodzi (produkcja kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych) oraz wrocławskiej fabryki lodówek. 19 września br. Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Beko Poland Manufakturing Sp. z o.o. podjęła uchwałę, o powołaniu zespołu negocjacyjnego dotyczącego zwolnień grupowych.
27 września br. pracownicy likwidowanej w Łodzi Fabryki Beko Europe i likwidowanej we Wrocławiu fabryki chłodziarek Beko w Warszawie protestowali przeciwko likwidacji miejsc pracy.
Pikieta pracowników Beko 27 września br. (fot. Tysol/T. Gutry)
29 października br. Beko Europe poinformowało, że firma porozumiała się z przedstawicielami związków zawodowych działających we wrocławskiej fabryce.
– Porozumienie opiera się na pakiecie odpraw dla pracowników objętych restrukturyzacją i jest wynikiem negocjacji Beko z przedstawicielami pracowników oraz związkami zawodowymi – podano w komunikacie przesłanym do PAP.
Według porozumienia pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi mogą liczyć na odprawy, których wysokość uzależniona jest od stażu pracy. Pracownik z mniejszym niż 10-letni stażem otrzyma jedną miesięczną odprawę za każdy pełny rok stażu pracy oraz jedną dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki z 1 stycznia 2024 r. Pracownicy z większym niż 10-letni stażem pracy otrzymają 11 odpraw oraz dodatkową płatność w wysokości minimalnego wynagrodzenia według stawki z 1 stycznia 2024 r. za każdy pełny rok powyżej 10 lat stażu pracy. Ustalono również premie za frekwencj – niezależnie od stażu każdy pracownik, który nieprzerwanie pracował w firmie od listopada 2024 r. do kwietnia 2025 r., z nie więcej niż dwoma dniami zwolnienia lekarskiego miesięcznie, otrzyma dodatkową jedną odprawę.
Beko Europe wiosną tego roku połączyło się z Whirlpool w Europie. Beko Europe jest w 75 proc. własnością tureckiej Beko B.V. (część koncernu Arçelik; marka jest oficjalnym sponsorem FC Barcelona) i w 25 proc. Whirlpool Corporation.
– Nie udało się doprowadzić do zmiany decyzji dotyczącej zamknięcia fabryki we Wrocławiu. Wynegocjowane odprawy są dobre, dużo wyższe niż w pierwotnej propozycji, premiują pracowników z długoletnim stażem pracy. Oprócz podstawowych odpraw, zakładają pakiet odszkodowań za każdy rok pracy – komentuje w rozmowie z money.pl Małgorzata Calińska-Mayer z wrocławskiej „Solidarności” i ekspert pracowniczej Europejskiej Rady Whirpoola.
Krzysztof Domagała, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” w Beko, w rozmowie z portalem money.pl potwierdza, że firma osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi dotyczące zakończenia działalności fabryki lodówek we Wrocławiu. Negocjacje doprowadziły do ustalenia kompleksowego pakietu odpraw dla pracowników.
– Porozumienie stanowi konstruktywny wynik empatycznego dialogu, który koncentrował się na ochronie interesów pracowników w tej fazie przejściowej – komentuje Krzysztof Domagała.
Produkcja w zakładach Beko ma się zakończyć do końca kwietnia 2025 r. Pozostała działalność prowadzona w Radomsku, wrocławskiej fabryce kuchenek oraz w łódzkim Shared Service Center (SSC) oraz krajowe operacje komercyjne pozostaną.
Koncern się tłumaczy w oficjalnym komunikacie: Zakłady produkcyjne, szczególnie w Łodzi i we Wrocławiu, od kilku lat notują znaczne straty finansowe. Sytuacja stała się widoczna po szczegółowym przeglądzie strategicznym, rozpoczętym w kwietniu tego roku i wymaga podjęcia zdecydowanych działań, aby zapewnić długoterminową rentowność działalności firmy”.