Jaki będzie „nowy ład”? Czy propozycje PiS mają sens?

Szczegóły związane z nowym programem Prawa i Sprawiedliwości poznamy dopiero za kilka dni, ale wiadomo już czego będą dotyczyć poszczególne elementy.

Hasła „nowego ładu”, czyli programu partii na czas po epidemii koronawirusa, to Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska – nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia – czyste powietrze oraz CyberPoland 2025 i Złota jesień życia.

– Przygotowaliśmy kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy; to nasz plan powrotu do normalności – mówią w spocie przygotowanym na tę okazję Jarosław Kaczyński oraz Mateusz Morawiecki.

Zapowiedzi premiera idą w stronę programów zawierających propozycje dotyczące wielu dziedzin życia. Pojawia się m.in. wątek podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

To postulat, którego realizacji domagamy się od lat – przypomina Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”. – Dzięki temu pracownik zarabiający minimalną krajową nie będzie już płacił podatku. Rozwiązanie promuje osoby, które zarabiają w granicach przeciętnego wynagrodzenia. Zwolnienie obejmie także osoby, które otrzymują najniższe emerytury.

W zapowiedziach pojawiła się także informacja o podniesieniu progu podatkowego oraz kosztów uzyskania dochodów, co również jest w dużej mierze realizacją tego, o co zabiega Związek.