Islandzka para prezydencka odwiedziła Salę BHP Stoczni Gdańskiej

Prezydent Islandii Guðni Th. Jóhannesson wraz z żoną Elizą Jean Reid odwiedzili wczoraj historyczną Salę BHP Stoczni Gdańskiej. Gości w imieniu NSZZ “Solidarność” przyjął Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej.

Jesteśmy w miejscu pamiętającym historię i będącym namacalnym świadkiem historii. Tutaj miały miejsce i negocjacje i podpisanie pierwszych porozumień pomiędzy pracownikami, a rządem. Tutaj tworzyła się Solidarność. Takich miejsc w Polsce jest kilka: Szczecin, Gdańsk, Jastrzębie, Dąbrowa Górnicza – powiedział do prezydenta Islandii Bogdan Biś.

Następnie głos zabrał poseł Janusz Śniadek, który zwrócił uwagę na to, że po roku ’89 te postulaty Solidarności “nie do końca realizowano”. – Dopiero ostatnio, w roku 2015 rząd Prawa i Sprawiedliwości poszedł do wyborów z programem, który realizował te postulaty. Stąd tak duża popularność i poparcie społeczne dla obecnego rządu. Ja dzisiaj, jako wieloletni przewodniczący Solidarności, a obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości mam wielkie poczucie spełnienia – stwierdził.

Jesteśmy wdzięczni za tak wspaniałe przyjęcie. To, co nas jednoczy, to ocean. Ale jednoczy nas również to, że wolność i prawa człowieka to są fundamenty społeczeństwa. Nie ma lepszego miejsca na podkreślenie tych faktów, jak kolebka Solidarności w Polsce – powiedział prezydent Guðni Th. Jóhannesson.

(TySol)

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej