Intel ma zwalniać pracowników w Gdańsku
Intel poinformował Gdański Urząd Pracy o zamiarze zwolnień grupowych. Decyzja dotknie kilkaset osób i wiąże się z globalnym planem oszczędności – informuje serwis Trójmiasto.pl.
Według informacji serwisu Trojmiasto.pl, Intel zgłosił do Gdańskiego Urzędu Pracy zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Mają dotknąć kilkaset osób.
Intel Corporation to jeden z największych na świecie producentów układów scalonych z Santa Clara w Kalifornii, twórca mikroprocesorów, które znajdują się w setkach milionów komputerów osobistych. Centrum Badawczo–Rozwojowe Intela w Gdańsku należy do największych z ponad dwudziestu laboratoriów koncernu w Europie. Zatrudnia blisko trzy tys. osób, z takich obszarów jak chmura, centra danych, pamięci, sztuczna inteligencja, grafika, łączność, audio, rozwiązania programowalne.
Intel ogłosił opóźnienie realizacji kluczowych inwestycji w Europie, chociaż Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło proces prenotyfikacji (zgody Komisji Europejskiej) pomocy publicznej dla inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w Miękini pod Wrocławiem. Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla pomocy publicznej dla inwestycji firmy Intel.
Tymczasem dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, przekazał informację, że firma wstrzymuje do 2026 r. swoje plany inwestycyjne związane z budową planowanych fabryk półprzewodników w Niemczech (w Magdeburgu) i w Polsce. Decyzja wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy. W sierpniu br. Intel poinformował, że planuje 10 mld USD oszczędności w 2025 r. kosztem redukcji liczby pracowników, aby stworzyć bardziej konkurencyjną strukturę kosztów i osiągnąć cel oszczędności.
Mimo, że jednym z celów amerykańskiego koncernu jest stworzenie kompleksowego i zaawansowanego łańcucha dostaw półprzewodników w Europie, to fabryka w Irlandii pozostanie wiodącym europejskim centrum.
Co dalej z IT w Gdańsku? Sektor produkcji półprzewodników jest jednym z priorytetowych pod kątem pozyskiwania inwestycji zagranicznych. Trwają negocjacje nad powstającym przy węźle Rusocin Parku Przemysłowym Semicon, m.in. fabryka chipów i procesorów.
Rynek jest olbrzymi, a jak jest trudny i skomplikowany świadczy rywalizacja o lokalizacje. Rząd w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) zmierza do lokalizacji u siebie fabryk producentów mikorchipów tajwańskiego TSMC i koreańskiego Samsunga o łącznej wartości 100 mld USD.