Inflacja w maju br. 2,5 procent

W maju br. inflacja wyniosła 2,5 proc. – podał GUS 5 maja br. Ale uwaga w komentarzu do tych danych Polski Instytut Ekonomiczny zapowiedział, że inflacja wzrośnie w drugiej połowie roku.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 proc. – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu cen jest obecnie zbliżone do pozostałych państw Europy Środkowej.
– Ceny żywności podniosły się nieznacznie pomimo powrotu 5-proc. stawki VAT. Inflacja bazowa dalej spadała – szacujemy, że oscyluje blisko 3,8 proc. Tempo wzrostu cen jest obecnie zbliżone do pozostałych państw Europy Środkowej – ocenił kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki .
W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1 proc. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3 proc., ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,2 proc.
Z kolei ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub.r. wzrosły o 2,5 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły r/d/r o 1,6 proc., ceny nośników energii odnotowały spadek o 1,8 proc. r/d/r, a ceny paliw do prywatnych środków transportu – to wzrost o 3,6 proc.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej