Inflacja w lutym nieco spadła. Od marca br. grozi nam jednak dwucyfrowy wzrost cen

Inflacja w lutym br. spadła w stosunku do stycznia br. o 0,9 proc. Wzrost cen wyniósł w lutym 8,5 proc. w stosunku do lutego 2021 roku – informuje GUS. Spadek inflacji mógł być wynikiem działania tarcz antyinflacyjnych, włączonych od 1 lutego br.

24 lutego br. wybuchła wojna w Ukrainie zatem nie odbiła się ona jeszcze na lutowych danych, to jej wpływ będzie z tygodnia na tydzień znaczący. Ceny będą podbijać podwyżki na stacjach paliw (tu jednak nieco optymizmu przyniosły notowania cen hurtowych paliw z 14 marca br., o czym pisaliśmy wczoraj) oraz żywność. Tarcza Antyinflacyjna od 1 lutego br. na razie nie przynosi wyraźnego przełomu, chociaż odnotowany niewielki spadek inflacji wynikał właśnie z ujawnienia  efektów tarczy. Optymizm studzi przewidywana nowa fala wzrostu globalnych cen surowców i 10–proc. inflacyjne prognozy na marzec br.  

– W lutym br. w porównaniu ze styczniem 2022 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny w rekreacji i kulturze (o 2,7 proc.), wzrost cen napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 1,2 proc.), usług zdrowia (o 1,2 proc.), kosztów łączności (o 1,4 proc.) oraz cen w restauracjach i hotelach (o 1,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc., 0,08 pkt proc. i po 0,07 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,6 proc.) oraz żywności (o 1,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,44 pkt proc. i 0,28 pkt proc. – wylicza GUS.

Tu uwaga: inflacja w styczniu br. – po rewizji przez GUS „koszyka inflacyjnego” CPI wyniosła 9,4 proc. w stosunku do stycznia 2021 roku (a nie jak podawano w lutym – 9,2 proc.), czyli inflacja w lutym br. spadła do 8,5 proc. r/r z 9,4 proc. r/r w styczniu. Styczeń został skorygowany w górę (z 9,2 proc.) ze względu na zmianę tzw. wag inflacyjnych.  

Tyle w relacji procentowej. A ceny liczone rok do roku? Ceny żywności i napojów bezalkoholowych poszły w górę o 7,6 proc. r/d/r i to mimo lutowej obniżki stawki VAT z 5 proc. do 0 proc. Koszty mieszkania i nośników energii były o 14,3 proc. droższe niż przed rokiem. Ceny łączności w skali roku poszły w górę o 5,4 proc., usług zdrowia o 4,6 proc., rekreacji i kultury o 8,6 proc., a restauracji i hoteli o 11,5 proc. Najmniej podrożały odzież i obuwie (3,5 proc.),

W marcu br. inflacja CPI zapewne przyspieszyła na skutek wzrostu cen paliw wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. Jak podaliśmy: w lutym br. ceny w kategorii „transport” były o 4,6 proc. niższe niż w styczniu br., ale wciąż o 9,9 proc. wyższe niż w lutym 2021 r.

Inflacja konsumencka wyniesie 10,8 proc. w 2022 roku – prognozuje z kolei Narodowy Bank Polski. Najwyższa ma być w trzecim kwartale na poziomie 12,1 proc. – wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP.

Dla porównania w Czechach już jest inflacja dwucyfrowa. Z 9,9 proc. skoczyła do 11,1 proc. w lutym br.  Na Węgrzech w lutym br. ceny wzrosły o 8,3 proc.  Odczyty inflacji dla Niemiec to 5,1 proc., a dla Hiszpanii 7,6 proc. Za to Norwegia ma najmniejszy problem z inflacją (3,7 proc.) w Europie.  

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej