Historia i pamięć. Gdynia Bohaterom Sierpnia ’80

W Gdyni 29 sierpnia br. w ramach obchodów 40. rocznicy powstania „Solidarności” i Sierpnia’80 zorganizowana została m.in. konferencja pt. „Geneza protestów robotniczych na Wybrzeżu. Strajki w gdyńskich zakładach pracy w sierpniu 1980 r.” Wzięło w niej udział grono historyków z Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Brzeziński, dr Daniel Czerwiński i Krzysztof Filip. Uczestniczyli w niej m.in. Jerzy Miotke, samorządowiec, uczestnik strajków Sierpnia ’80, Małgorzata Sokołowska, związana z Gdynią publicystka,  Aleksander Kozicki z biura gdyńskiej „Solidarności” oraz uczestnicy wydarzeń, świadkowie najnowszej historii: Zbigniew Adamski, Zbigniew Belka, Andrzej Kołodziej, Andrzej Kozicki, Roman Kuzimski, Marek Pacholec i Roman Stegart.

W panelu naukowym nie pominięto mniej znanych buntów społecznych z pierwszych lat powojennych,  w tym strajki dokerów w gdańskim Nowym Porcie z 1946 r. oraz w Gdyni z wiosny 1946 r. Nowotworzony aparat bezpieczeństwa brutalnie rozprawiał się z uczestnikami strajków. Nawiązując do roku 1956 zwracano uwagę na rozwój rad robotniczych i na fakt, że w Gdyni powstało wówczas 25 rad robotniczych.

Omówiono protesty robotnicze w marcu ’68 i w Grudniu ’70 oraz spotkanie I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka z robotnikami w Szczecinie i w Gdańsku. Dr Brzeziński przypomniał mało znany strajk robotników w czerwcu 1976 roku, w Stoczni Gdańskiej.

Małgorzata Sokołowska przedstawiła swoje ustalenia z przygotowywanej książki o życiu codziennym w Gdyni w latach 40 i 50.

Hołd robotnikom i uczniom, ofiarom pacyfikacji przez reżim protestów Grudnia ’70, oddali uczestnicy uroczystości składając wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 przy przystanku Gdynia Stocznia. Obok delegacji zakładów pracy hołd pamięci oddali m.in. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ “S”, Andrzej Kołodziej, lider strajku w Stoczni Komuny Paryskiej, delegacja IPN, poseł Janusz Śniadek. Modlitwę odmówił duszpasterz ludzi pracy ks. Sławomir Decowski.

W sali koncertowej Zarządu Portu Gdynia odbyła się tego dnia też uroczystość wręczenia odznaczeń „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia”, co już od ośmiu lat jest gdyńską tradycją. Wyróżnienia wręczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorskiej Inicjatywa Historyczna. Były występy artystyczne Krystyny Prońko, Jana Pietrzaka i Andrzeja Rosiewicza.

Zainteresowanie wzbudził przekazany uczestnikom VIII tom albumu „Ludzie Sierpnia ’80 w Gdyni” autorstwa Małgorzaty Sokołowskiej. To swoiste kompendium wiedzy “w pigułce” o czasach PRL od epoki W. Gomułki (tow. “Wiesława”), migawki z życia codziennego, przez tragedię Grudnia, strajkową atmosferę z 1980 r., grudniowe pomniki po stan wojenny. Album zawiera też dokumentację fotograficzną.

W latach 2013-2020 odznaczenia „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia” otrzymało 856 osób, w tym roku przyznano je 56 osobom.  

fot. dzięki uprzejmości Radia Gdańsk (www.radiogdansk.pl)

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej