GUS: wzrost wynagrodzeń w gospodarce podtrzymany, ale jest schłodzenie na rynku pracy
Główny Urząd Statystyczny ujawnił najnowsze dane o dynamice płac. Seria dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń w polskiej gospodarce została podtrzymana. Schłodzenie na rynku pracy jest jednak widoczne.
Średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. wyniosło brutto 8 tys. 141 zł, co oznacza wzrost, licząc rok do roku, o 10,3 proc. — podał Główny Urząd Statystyczny.
Roczna dynamika wynagrodzeń w gospodarce w ostatnich miesiącach powoli się zmniejsza, ale nadal jest wysoka i od dwóch lat pozostaje dwucyfrowa. Mamy więc do czynienia z powolnym odrabianiem inflacyjnych strat w naszych portfelach.
We wrześniu br. inflacja CPI wzrosła do 4,9 proc. rok do roku i w ujęciu realnym (czyli po korekcie o inflację) średnie wynagrodzenie urosło we wrześniu br. o 5,4 proc., licząc rok do roku. To 14 miesiąc z rzędu z dodatnią dynamiką wzrostu realnych płac.
Uwaga! Statystyki wynagrodzeń dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników (to jest 40 proc. wszystkich pracujących w polskiej gospodarce).
Zatrudnienie we wrześniu br. w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc. i wyniosło 6 mln 462,4 tys. etatów. Oznacza to spadek (rok do roku), o 0,5 proc. Stopa bezrobocia rejestrowanego wciąż jest niska i wyniosła we wrześniu br. 5 proc.