GUS o nastrojach w gospodarce w czasie zarazy

Ocenę wpływu pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą oraz oceny i oczekiwania – przynosi sierpniowy raport GUS.

Badanie dotyczyło koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach, w ujęciu miesięcznym, od marca 2000 do sierpnia 2021 r. Poluzowanie rządowych obostrzeń przyczyniło się generalnie do wzrostu optymizmu w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii.

Na podkreślenie zasługuje kilka procesów zdiagnozowanych badaniem wpływu pandemii COVID-19.  

GUS odnotował spadek odsetka podmiotów wskazujących na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii. Szczególnie w przypadku jednostek przetwórstwa przemysłowego. Wyraźna poprawa, w porównaniu z lipcem br. nastąpiła w  jednostkach produkujących wyroby z gumy i tworzyw sztucznych (spadek negatywnych wskazań o 5,5 proc.) oraz wśród podmiotów przemysłowych o liczbie pracujących od 10 do 49 osób (spadek pesymizmu o 5,2 proc.).

Spadek negatywnych wskazań był największy (o 9,9 proc.) wśród podmiotów usługowych z sekcji obsługa rynku nieruchomości Na tym tle negatywnie wygląda sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie nastąpiło pogorszenie sytuacji. Największe pogorszenie odnotowały jednostki z sekcji „działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca” (wzrost negatywnych wskazań o 9 proc.) oraz w podmiotach usługowych o liczbie pracujących od 50 do 249 osób (wzrost negatywnych ocen o 8,1 proc.).

Jednym z kluczowych problemów i wyzwań stojących przed Polską, w związku z trwającą pandemię SARS-CoV-2 i ze związanymi z nią skutkami ekonomiczno-gospodarczymi jest wykorzystanie instrumentów podatkowych do wspierania podatników. Sukcesy rządu w zakresie polityki podatkowej w czasie pandemii nie mogą bowiem mieć charakteru wyłącznie „marketingowego”.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej