Grudzień ’70 upamiętniony także w Wejherowie

Wystawa zorganizowana w sali Jana Pawła II oraz msza święta i modlitwa nad grobami zamordowanych stoczniowców – w ten sposób w Wejherowie obchodzona była rocznica grudniowej tragedii. 

Wystawę w sali Jana Pawła II znajdującej się przy Parafii Św. Trójcy przygotowała i zorganizowała Wejherowska Wspólnota Pokoleń przy udziale Komandorii Wejherowskiej Orderu św. Stanisława. Zaprezentowane zostały tam historyczne zdjęcia z wydarzeń grudniowych, a także różne eksponaty, pamiątki, flagi i wydawnictwa. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli Henryk Jarosz, prezes Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń, a zarazem kawaler Orderu św. Stanisława, a także Edward Formela i Mieczysław Sellin.

Z kolei w wejherowskiej kolegiacie w 50. rocznicę wydarzeń grudniowych ks. prałat Tadeusz Reszka odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ofiar Grudnia 70, a na cmentarzu zostały złożone wiązanki kwiatów.

– Na wejherowskim cmentarzu przy ulicy Roszczynialskiego znajdują się groby młodych mieszkańców Wejherowa pracujących w gdyńskiej stoczni, którzy pół wieku temu zginęli podczas pamiętnego Grudnia. To 33-letni Marian Wójcik i 17-letni Zbigniew Nastały – przypomina Wspólnota Pokoleń. – Każdego roku, od wielu już lat, 17 grudnia przy grobach zamordowanych stoczniowców z Wejherowa spotykają się wejherowianie z udziałem władz miasta i powiatu, działaczy NSZZ „Solidarność” i młodzieży z „samochodówki”, aby uczcić ich pamięć i złożyć kwiaty. Modlitwę nad grobami prowadzi tradycyjnie dziekan wejherowski ks. prałat Daniel Nowak, były kapelan wejherowskiej „Solidarności”.

(oprac. TM)

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej