Gospodarka nam hamuje. Wzrost PKB niższy niż w poprzednim kwartale
Od lipca do września br. PKB wypracowane w Polsce było niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Ten spadek sprawił, że w porównaniach rocznych widać hamowanie w gospodarce — wynika ze zaktualizowanych statystyk GUS na które powołuje się Businessinsider.
Polska gospodarka wzrosła licząc rok do roku o 2,7 proc. W porównaniu z poprzednim kwartałem dynamika roczna wyhamowała. Główny Urząd Statystyczny 28 listopada br. opublikował szacunek PKB Polski za III kwartał 2024 r. W porównaniu z II kwartałem br. gospodarka skurczyła się o 0,1 proc. W efekcie wzrost PKB niewyrównanego sezonowo przyhamował z 3,2 do 2,7 proc. wg danych z poszczególnych gałęzi gospodarki w trzecim kwartale.
Wśród głównych przyczyn słabości wzrostu PKB eksperci wskazywali stagnację w konsumpcji i skłonność Polaków do oszczędzania pieniędzy. Od kilku lat negatywnie na nasz kraj wpływa też słabnąca gospodarczo zagranica, zwłaszcza nasz główny partner gospodarczy Niemcy i gospodarka Czech, związana z niemiecką. Gospodarka RFN jest zagrożona recesją. W 2023 roku niemiecki rynek stanowił 28 proc. całkowitego eksportu z Polski, co przełożyło się na 264,5 mld zł, natomiast import wyniósł 181,1 mld zł, czyli około 20 proc. całości polskiego importu. Nie dziwi więc spadek naszego eksportu w III kwartale o 0,7 proc.
– W trzecim kwartale 2024 r. nastąpił wzrost PKB, który w skali roku wyniósł 2,7 proc. Wpłynęło na to zwiększenie popytu krajowego o 4,4 proc. (w drugim kwartale 2024 r. wzrost popytu krajowego wyniósł 4,8 proc.) i ujemne saldo obrotów handlu zagranicznego. Złożył się na to wzrost akumulacji brutto o 20 proc. (wobec spadku w drugim kwartale 2024 r. o 1,8 proc.) oraz wzrost spożycia ogółem o 1,3 proc., wobec wzrostu w drugim kwartale 2024 r. o 6,2 proc. – podaje GUS.
W komunikacie GUS podał też, że spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się o 0,3 proc. (w drugim kwartale 2024 r. wzrost wyniósł 4,6 proc.). Ma na to wpływ spadek konsumpcji we wrześniu (mimo wzrostu w III kwartale popytu na niektóre usługi, jak turystyka zagraniczna, to wolno „odbija się” sfera usług jak np. fryzjerstwo, czy gastronomia). Polacy, mimo oszczędzania, wolno odbudowują swoje oszczędności na lokatach i rachunkach, nadszarpnięte w latach 2021-22 r.