Głos pracownika: pandemia obnażyła patologie rynku pracy

Rząd proponuje pakt społeczny dla ratowania gospodarki po pandemii COVID-19. Rozmowy prowadzone są ze związkami zawodowymi i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zapaść grozi sektorowi HoReCa. Jakie obszary są najważniejsze z punktu widzenia pracowników? O tym można było posłuchać w ostatnim wydaniu audycji „Głos pracownika” emitowanej na antenie Radia Gdańsk.

– Dla „Solidarności” najważniejsze będą obszary związane ze zwiększeniem zabezpieczenia losów pracowników na rynku pracy, poprawy ich sytuacji ekonomicznej i socjalnej. Wiemy, że pandemia doskonale obnażyła wszelkie patologie rynku pracy, zbytnie uśmieciowienie, mówiąc kolokwialnie, a więc uelastycznienie form zatrudnienia. Wielu pracowników miało ograniczony dostęp do systemu ubezpieczeń społecznych, pojawiły się problemy z rosnącym stopniowo bezrobociem. Naszym celem jest także podniesienie zasiłków dla osób bezrobotnych – powiedział Mateusz Szymański, ekspert Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

– Jeśli chodzi o końcowe wyniki, jesteśmy na etapie ustalenia obszaru do paktu społecznego. O ile praca minimalna nie była tematem wiodącym dla NSZZ „Solidarność”, bo ostatnie kilka lat pokazało, że udało nam się dojść do tego poziomu, który był dla „Solidarności” celem, czyli połowy przeciętnego wynagrodzenia a nawet odrobinę więcej. Natomiast jeśli chodzi o klin podatkowy, to mamy tutaj ogromne wyzwanie. Polski system podatkowy jest regresywny, tak naprawdę bardziej obciąża osoby mniej zarabiające niż te, które otrzymują wyższe dochody. Mamy bardzo niski klin podatkowy, a więc bardzo szybko jako podatnicy zaczynamy płacić podatek od naszego wynagrodzenia, co może być dla samych pracowników czynnikiem nieco zniechęcającym do podjęcia pracy – zauważył Szymański.

Audycję można odsłuchać na stronie „Radia Gdańsk”…>> TUTAJ

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej