Głos pracownika: Gdy jesteśmy zamknięci, wypalenie pogłębia się

21 stycznia Parlament Europejski wezwał w rezolucji Komisję Europejską do przyjęcia prawa, które umożliwi pracownikowi bycie offline poza godzinami pracy, w niedzielę i święta. Czy taki pomysł może się przyjąć? Temat został poruszony w audycji „Głos pracownika” emitowanej na antenie Radia Gdańsk.

– Szansa jest duża, chociaż nie będzie to szybki proces. Unia Europejska powoli pracuje i zanim wszystkie koncepcje przekują się w dyrektywy, minie dużo czasu. Ten kierunek wyznaczany jest innym krajom, a praca zdalna unaoczniła wiele problemów, które powodują, że ciągle jesteśmy w pracy. Tak naprawdę człowiek ciągle jest nękany przez pracodawcę, zasypywany telefonami, mailami – mówił na antenie rzecznik NSZZ „Solidarnosć” Marek Lewandowski. – W Polsce był zawsze duży problem, związany z wypaleniem zawodowym, z depresją pracowników. W sytuacji, gdy jesteśmy zamknięci w domach i bardzo trudno jest oddzielić pracę zawodową od życia domowego, problemy się pogłębiają – dodał.

Kolejna sprawa to ergonomia, nie tylko jeśli chodzi o zorganizowanie miejsca pracy pod względem wygody, ale przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa.

– Za zorganizowanie stanowiska pracy odpowiedzialny jest pracodawca, a tu zostało to wyłączone. Nie zawsze mamy odpowiedni sprzęt czy odpowiednie biurko. Są też kwestie kosztów, nie tylko zwiększonych wydatków za prąd, łącza internetowego czy kosztów, związanych z doposażeniem stanowiska. Pracodawca powinien też partycypować w wynajmowaniu miejsc pracy. To jego obowiązek. Jeśli my jesteśmy w swoich domach, płacimy podatki, to w pewnym sensie pracodawca wynajmuje to miejsce do pracy – podkreślił.

Na koniec dochodzi kwestia bezpieczeństwa danych, łącza internetowego, potencjalnych ataków hakerskich.

– Często wykonując pracę, pracujemy na danych wrażliwych i one mogą podlegać różnego rodzaju atakom. Pracownik nie może być obciążony za to, że ma np. słabo zabezpieczone wifi – zaznaczył Lewandowski.

[dkpdf-button]
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej